Felavatták Pázmány Péter szobrát az Egyetem téren

Felavatták Pázmány Péter szobrát az Egyetem térenBuda István szobrászművész alkotását Mezey Barna rektor és Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár 2014. május 9-én, a Pázmány-napot megelőzően leplezte le. Az egyetem alapítójának életútját Medzihradszky Kálmán professor emeritus idézte fel.

Az avatási ünnepségen többek között részt vett Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Hoffmann Rózsa, köznevelésért felelős államtitkár asszony is. Az eseményt megtisztelték jelenlétükkel társegyetemeink rektorai és képviselői, Egyetemünk professzorai, díszdoktorai és Hudecz Ferenc korábbi rektor is.

Mezey Barna rektor köszöntőjében az egyetemi tradíciók kiemelt szerepére hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva, hogy az Egyetem konzervativizmusában meghatározóak a szimbólumok. Felidézte, Egyetemünk alapításának 375. évfordulóján merült fel először, hogy az egyetemalapító Pázmány Péter érseknek szobrot állítson az universitas közössége: azért, hogy a szobor 2014-ben valósággá lett, rengeteget tett Klinghammer István államtitkár, Egyetemünk korábbi rektora. A rektor elmondta: az Eötvös Loránd Tudományegyetem hagyományait és jövőjét is meghatározó Pázmány Péter emlékét a mai naptól nemcsak az Aula Magnában 2012-ben leleplezett festmény, az Állam- és Jogtudományi Karon elhelyezett emléktábla, hanem az Egyetem téren átadott szobor is őrzi.

Az egyetemalapító érsek életútját Medzihradszky Kálmán professor emeritus idézte fel. Pázmány Péter 13 évesen került a jezsuiták kolozsvári szemináriumába, Krakkóban, Bécsben és Rómában tanult. Tanított a római Collegium Romanumban és a grazi egyetemen is, majd Forgács Ferenc mellett teljesített szolgálatot. A nagy műveltségű tudós és harcias katolikus hazafi munkássága is hozzájárult az ország 16–17. századi fejlődéséhez. A hazai ellenreformáció kiemelkedő alakja Egyetemünk jogelőd intézménye, a nagyszombati egyetem 1635-ös alapítását követően, 1637-ben hunyt el.

Felavatták Pázmány Péter szobrát az Egyetem térenFelavatták Pázmány Péter szobrát az Egyetem térenFelavatták Pázmány Péter szobrát  az Egyetem térenFelavatták Pázmány Péter szobrát  az Egyetem téren

2014.05.09.