Kínában tanácskoztak a Konfuciusz Intézetek jövőjéről

A Hanban (Kínai Nyelvoktatási Tanács) igazgatója, Xu Lin államminiszter meghívására 2014. augusztus 8–10. között részt vett a Konfuciusz Intézetek Igazgatótanácsának negyedik kerekasztal-konferenciáján Hudecz Ferenc professzor, az ELTE előző rektora, aki 2007 és 2009 között az első Igazgatótanács (alapító) tagja volt, 2009 és 2011 között főtanácsadó, majd 2011 novemberétől a tanács tiszteletbeli tagja.

A Konfuciusz Intézetek Igazgatótanácsának évente – immár negyedik alkalommal – megrendezett kerekasztal konferenciáján a résztvevők megvitatták a Konfuciusz Intézetek hálózatának működésével kapcsolatos tapasztalatokat. Új, stratégiai jellegű javaslatokat és véleményt fogalmaztak meg a következő, 13. ötéves periódusra (2016–2020) kidolgozás alatt álló tervről. Az öt kontinens tizenegy országából érkezett 17 résztvevő tájékoztatást kapott a – szeptember 27-én, Konfuciusz születésnapján, a Konfuciusz Intézethálózat létrehozásának 10. évfordulója alkalmából – világszerte először megrendezésre kerülő „Konfuciusz Intézetek Napja” programokról is.

Kiemelt témaként szerepelt az az elmúlt évben indult program, amelynek célja regionális központok létrehozása, a Konfuciusz intézetekhez viszonyított feladatkörének kialakítása. Az ELTE, amely a Beijing Foreign Studies University (BFSU) partnereként 2006-ban hozta létre – Hamar Imre professzor (ELTE BTK Távol-keleti Intézet) irányításával – az első Konfuciusz Intézetet Magyarországon, idén ősszel nyitja meg a Konfuciusz Intézetek Közép- és Kelet-európai oktatási Központját. További kiemelt vitatéma volt az Intézetek működésének minőségellenőrzése, valamint a legjobbak elismerése a „Modell Konfuciusz Intézet “ kategória létrehozásával, fokozott támogatás biztosításával. Jelenleg 122 országban 457Konfuciusz intézet működik. Közülük az előzetes becslések szerint várhatóan két-három tucat nyerheti el a modell intézet minősítést.

A konferenciára a közel 5 millió lakosú Changchun, az észak-kelet kínai Jilin tartomány fővárosában, Mandzsúria területén került sor, a konferencia résztvevői meglátogatták a Changchun városában működő Jilin Egyetemet is, amelyet öt egyetem fúziójából alakították ki.

2014.08.27.