Eötvöstől Einsteinig

2014. szeptember 11.

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

2014. szeptember 11. -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

„Eötvöstől Einsteinig – a modern gravitációelmélet kísérleti és elméleti alapjai, I. rész – Eötvös Loránd és a gravitáció” címmel tart előadást Cserti József, a TTK Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék egyetemi docense 2014. szeptember 11-én. Az atomoktól a csillagokig sorozat tanévnyitó előadása előtt Groma István, a Fizikai Intézet igazgatója mond bevezetőt.

Egyetemünk névadója, Eötvös Loránd, a politikus Eötvös József fia, a klasszikus fizika nemzetközileg is kiemelkedő alakja volt. A hírnevet az azóta róla elnevezett Eötvös-féle torziós inga és az azzal végzett mérései hozták meg számára. Geofizikai vizsgálatain túl Eötvös Loránd az inga segítségével a korábbi méréseket messze túlszárnyaló pontossággal mutatta ki a súlyos és a tehetetlen tömeg egyenlőségét, ekvivalenciáját. (A méréseket is rögzítő egyedülálló kéziratot tavaly digitalizálta az ELTE Rektori Titkársága.) Ezt az ekvivalencia-elvet alkalmazva sikerült Newtonnak annak idején megmagyaráznia, hogy hogyan esik le az alma a fáról, hogyan keringenek a bolygók a Nap körül. Ugyanez az ekvivalencia-elv vezette az általános relativitáselmélet megalkotáshoz Albert Einsteint, aki később hivatkozott is Eötvös mérésére, mely így a modern gravitációelmélet alapja lett.

A tizedik éve futó sorozatban az ELTE TTK Fizikai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek beszélnek a fizika frontvonalába tartozó fizikai érdekességekről, újdonságokról, elsősorban középiskolásoknak, bemutatva azokat a lehetséges tanulmányi utakat is, amelyet a hazai felsőoktatás patinás, nemzetközi hírnévnek és elismertségnek örvendő egyeteme kínál a vállalkozó kedvű, érdeklődő fiataloknak.

Időpont: 2014. szeptember 11. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Az atomoktól a csillagokig