Európai Nyelvi Díjat kapott az ELTE képzése

Az Európai Bizottság díja a legjobb nyelvtanítási projekteket támogatja. 2014-ben megosztott második helyezést ért el a BTK Magyar jelnyelvi specializáció képzése, amely lehetőséget biztosít a magyar siket közösség jelnyelvének és kultúrájának egyetemi szintű megismerésére.

Szeptember 26-án ünnepelték a nyelvek európai napját. Ez alkalomból ismét átadták a legjobb nyelvoktatási projekteknek járó Európai Nyelvi Díjakat is. Magyarország sajnos továbbra is magas az idegen nyelvet nem beszélők aránya – noha nyelvet tanulni sokféleképpen lehet, és hazánkban is számos újdonsággal, kiemelkedő nyelvoktatási gyakorlattal lehet találkozni. Ezek elismerésére hívta életre az Európai Bizottság az Európai Nyelvi Díjat, amelynek célja, hogy támogassa a legjobb nyelvtanítási projekteket – mondta el a díjátadó eseményen Nemeslaki András, a Tempus Közalapítvány kuratóriumának elnöke. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Tempus Közalapítvány 2002 óta díjazza a kreatív és innovatív nyelvtanítási módszerek kidolgozóit.

Az Európai Nyelvi Díj 2014-es első helyezettje a Manó-Világ Kft. lett, a Magyarországon egyedülálló kezdeményezésben óvodás és általános iskolás korú gyerekek angol tanulását segítik. Megosztott második helyezést ért el az ELTE Bölcsészettudományi Karának Magyar jelnyelvi specializáció képzése. Ez a képzés lehetőséget biztosít az ország harmadik legnagyobb nyelvi és kulturális kisebbsége, a magyar siket közösség jelnyelvének és kultúrájának egyetemi szintű megismerésére – siketek és hallók számára egyaránt. Komoly érdeme a Bartha Csilla habilitált egyetemi docens (Mai Magyar Nyelvi Tanszék) által koordinált programnak, hogy évtizedek óta folyó tudományos munkálatokra támaszkodik, amelyben a Magyar Tudományos Akadémia Többnyelvűségi Kutatóközpontjával működtek együtt. A díjazott jelnyelvi specializáció keretében olyan tudást biztosítanak a hallgatók számára, ami a munkaerő-piaci lehetőségeiket is pozitívan befolyásolja. Szintén megosztott második helyezett lett a Hallatlan Alapítvány magyar jelnyelvet multimédiás anyagok, mobil alkalmazások, kapcsolódó szolgáltatások támogatásával tanító projektje.

Forrás: Tempus Közalapítvány / ELTE BTK

2014.09.30.