A sokarcú szén

2014. október 09.

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

2014. október 09. -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Kamarás Katalin, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont kutatója, az MTA levelező tagja „A sokarcú szén” címmel tart előadást az ELTE Kémiai Intézete által szervezett Alkímia Ma című, középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő sorozatban 2014. október 9-én a Lágymányosi Campuson.

A szénvegyületek sokfélesége a szerves kémia, a biológia, az élet és a műanyagok alapja. Kevésbé ismert, hogy az elemi szén számos alakban előfordul: az elmúlt húsz évben két Nobel-díjat is új szénmódosulat (1996-ban a fullerének, 2010-ben a grafén) felfedezéséért ítéltek oda. Mitől „tud” ez a különleges elem annyi mindent? Hogyan lehet egyszer csillogó, kemény és elektromosan szigetelő, mint a gyémánt, egyszer átlátszó és mégis fémesen vezető, mint a nanocsövek, egyszer könnyű, de teherbíró és rugalmas, mint a grafén? Miért nem tudja ugyanezt a szilícium? A magyarázat a különleges elektronszerkezetben van, amellyel az érdeklődők is megismerkedhetnek.

Kísérő programok:

• Kvízjáték
  • Látványos kémiai kísérletek

A 2007 óta futó sorozatban az ELTE TTK Kémiai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek „a régiek megszállottságával” beszélnek az anyagról, a vegyészetről, kémiai érdekességekről és újdonságokról. Az elsősorban középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő előadásokat látványos kísérletek és interaktív kvízjátékok színesítik.

Időpont: 2014. október 9. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)