Az oktatással is foglalkozik az Európai Bizottságban Navracsics Tibor

Az Európai Bizottság kulturális, oktatási, ifjúságpolitikai és sportügyi biztosa lesz Navracsics Tibor korábbi miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi, majd külgazdasági és külügyminiszter, az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézet egyetemi docense. 2014. október 23-án az Európai Unió állam- illetve kormányfőiből álló Európai Tanács hivatalosan kinevezte a Jean-Claude Juncker vezette Európai Bizottságot, amelyet egy nappal korábban szavazott meg a 751 tagú Európai Parlament Strasbourgban.

A november elsején hivatalba lépő testületbe, amely az EU központi javaslattevő-végrehajtó intézménye, mind a 28 tagállam egy-egy főt jelölt. Az új magyar EU-biztos Andor Lászlót követi, aki foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős biztos volt. Az új Bizottság mandátuma 2019. október 31-ig szól, legfőbb feladata, hogy a „szerződések őreként” betartassa az uniós jogot, emellett az uniós jogalkotás fék- és egyensúlyrendszerében az egyetlen szervezet, amely javaslatot tehet új uniós jogszabály megalkotására, amelyet aztán a tagállamok képviselőiből álló Tanácsnak és a közvetlenül választott Európai Parlamentnek is el kell fogadnia, hogy jogszabállyá válhasson. A brüsszeli testület tagjai kinevezésüket követően szigorúan nem hazájukat képviselik, hanem az összeurópai érdeket kötelesek szem előtt tartani.

Navracsics Tibor 1966-ban született Veszprémben, 1985-ben kezdte meg egyetemi tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, ahol 1990-ben szerzett jogi diplomát. 1997-től oktat az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának politológiai tanszékén (később Politikatudományi Intézetében), 1999-ben szerezte meg PhD fokozatát politikatudományból, 2001-ben vette át egyetemi docensi kinevezését. Oktatási területe az összehasonlító politika és Kelet-közép-európai politikai rendszerei. Navracsics 2006-2014 között a Fidesz országgyűlési képviselője, 2006-2010 között frakcióvezetője volt, 2010-2014 között miniszterelnök-helyettes, valamint közigazgatási és igazságügyi miniszter, majd 2014-ben, biztosi jelölése előtt külgazdasági és külügyminiszter.

2014.10.27.