Fraknói Vilmos-díjat kapott Solymosi László

2014. november 19-én átadták az idei Fraknói Vilmos-díjakat. A díjazottak közt volt Solymosi László akadémikus, a Debreceni Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) tanára, rajta kívül Gesztesy András, a Pécsi Hittudományi Főiskola teológiai tanára és Schmatovich János, a Győri Hittudományi Főiskola tanára részesült az elismerésben, amelyet Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár adott át Budapesten. A Fraknói Vilmos-díjakat azok kapják, akik sokat tettek a vallási élet megújításáért vagy kiemelkedőt alkottak a teológia, a filozófia, az egyháztörténet területén.

Fotó: Schmatovich János atya, Soltész Miklós államtitkár, Gesztesy András atya és Solymosi László (MTI)

Solymosi László 1968-ban szerzett történelem-levéltár szakon diplomát az ELTE Bölcsészettudományi Karán. 1996-ban doktorált, 2010-ben a lett a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja. A Debreceni Egyetemen és az ELTE Középkori és Kora Újkori Magyar Történeti Tanszékén tanított, professor emeritus. A laudáció szerint Solymosi László munkássága az Árpád-kortól a Jagelló-korig vizsgálja a középkori Magyar Királyság történetét, sokfajta kutatási irányt és módszertant mozgósítva. Számos külföldi levéltárban, egyetemi könyvtárban gyűjtött és adott ki magyar vonatkozású forrásanyagot.

Fraknói Vilmos (1843-1924) egyháztörténész 1879-től az Magyar Tudományos Akadémia főtitkára, 1889-től 1892-ig másodelnöke volt, 1892-ben arbei címzetes püspök lett, a középkori magyar történelem több egyház- és diplomáciatörténeti témáját dolgozta fel. A róla elnevezett díjat 2000 óta adják át, halálának évfordulóján, egy évben legfeljebb három ember kaphatja meg.

Forrás: kormany.hu

2014.11.25.