Sebestyén Zoltán Szőkefalvi-Nagy Béla Érmes

2014. december 4-én adták át a Szőkefalvi-Nagy Béla Érmet a Szegedi Tudományegyetem Bolyai Intézetében. Az elismerést az Acta Scientiarum Mathematicarum folyóirat szerkesztőbizottságának javaslatára az Intézet Tanácsa Sebestyén Zoltánnak, az ELTE Alkalmazott Analízis és Számításmatematikai Tanszék professor emeritusának ítélte.

A legendás matematikus lánya, Szőkefalvi-Nagy Erzsébet által alapított érem évente adható olyan matematikusnak, aki az Acta Scientiarum Mathematicarum folyóiratban magas szintű publikációs tevékenységet folytatott. Sebestyén Zoltán 1973 óta tizenhét nagy hatású cikket publikált a folyóiratban: három az operátor momentum problémával kapcsolatos alapvető eredményeket tartalmaz, szorosan kapcsolódva Szőkefalvi-Nagy Béla kutatási területéhez, további cikkei az operátorok kiterjesztésének elméletét gazdagítják jelentős tételekkel.

Az emlékérem főlapján a matematikus portréja, hátlapján az Acta Scientiarum Mathematicarum címe és az 1998-as szerkesztőbizottsági névsor olvasható. Az érem átvétele után Sebestyén Zoltán Nemkorlátos operátorok Hilbert térben címmel tartott előadást.

Sebestyén Zoltán 2013. március 15-én kapta meg a Magyar Érdemrend tisztikeresztje (polgári tagozat) kitüntetést. Ekkor készítettünk interjút a professzorral, amelyben így vallott matematika iránti érdeklődéséről: „Számomra a matematika már az általános iskolában is nagyon egyszerű volt: alsó tagozatban a négy évfolyam egy osztályba járt, és sokszor én válaszoltam meg az idősebbeknek feltett kérdéseket. A döntő pillanat mégis az volt, hogy gimnáziumban tanultam tovább. Ez akkoriban nem volt annyira elterjedt, mint ma. Sokan nem is értették, hogy miért döntöttem így, hiszen a gimnázium nem ad szakmát. Szerencsém volt, Horváth Jenő (aki akkor fiatal tanár volt, ma már professor emeritus Sopronban) szakkörön tanított matematikára. Horváth Jenő nagyon jó tanár volt. Számos versenyen vettünk részt, és sok érmet is elhoztunk, magas szinten tanított minket. A versenyeken sokszor olyanokat előztünk meg, akik akár két osztállyal is felettünk voltak. Szerelmese voltam a matematikának, képes voltam éjjel is matekozni, annyira érdekelt a tantárgy.”

Fotó: szegedma.hu

TTK Matematikai Intézet / Szegedi Tudományegyetem

2014.12.10.