Kiváló ELTE-s kutatók 2014

2014.12.18.
Kiváló ELTE-s kutatók 2014
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem rendszeresen tájékoztatni kívánja a közvéleményt az ELTE-n elért kiváló kutatási teljesítményekről, ezért 2014-ben új hagyományt teremtett, a kiváló ELTE-s kutatók top 50-es listáit állítva össze. Az Egyetem sokszínű kutatási potenciáljának és tudományos teljesítményének mérésére sokféle adat használható, ezek a tudományterületek és tudományos közösségek eltérő publikációs szokásai miatt más és más szempontból mutatják a teljesítményt, a hatást és esetlegesen a kiválóságot, és nagyon eltérő sorrendeket eredményezhetnek. Ezért az ELTE számos listát kíván készíteni, átfogva az egyetemi kutatások széles spektrumát.

Elsőként, 2014 tavaszán a legtöbb független hivatkozással rendelkező 50 kutató listája készült el. A lista a Magyar Tudományos Művek Tárában (MTMT) fellelhető adatok alapján készült, és annak 2014. március 17-i állapotát rögzíti. „Nem csupán a gazdaság, de a tudomány is egyre nemzetközibb. Az új helyzetnek megfelelően az egyetemi oktatás és kutatás minőségének és a diplomák értékének mérése általánossá vált. Bár ezt a feladatot objektíven nem lehet elvégezni, a mérések és felmérések alól egyetlen egyetem sem vonhatja ki magát, együtt kell élni az oktatási és kutatási eredmények megítélésének nemzetközi gyakorlatával” – mondta el a lista megjelenésekor Perczel András egyetemi tanár, az ELTE Tudományos Tanácsának elnöke. „A független hivatkozás (FH) a világ egyik legelterjedtebb, a tudományos kutatás hatását mérő szám. Ezért tűnt természetesnek, hogy az Egyetemen készülő kiválósági listák sorát ezzel a mutatóval kezdjük. Bár tökéletes mutató nem létezik, a nemzetközi rangsorokban is kiemelt szerepet játszik az FH: intézményi és közösségi érdekünk és kötelességünk, hogy naprakész információkkal rendelkezzünk oktató-kutatóink teljesítményének nemzetközi hatásáról” – tette hozzá. A listában a főállású oktatók-kutatók, illetve a máshol munkahellyel nem rendelkező professzor emeritusok szerepelnek. Az első helyre Vicsek Tamás került. A lista itt érhető el.

2014 őszén az ELTE legtöbb szakkönyvet és monográfiát jegyző oktató-kutatóit állította középpontba a top 50-es sorozat. „A tudomány területén elterjedt mérőszámok – így az impaktfaktor és a hivatkozottság – sok esetben a természettudományoknak »kedveznek«. A Tudományos Tanács úgy döntött, hogy a második kiválósági lista alapjául a monográfiák számát fogadjuk el: az összefoglaló művek elsősorban a bölcsészettudományokra és a társadalomtudományokra jellemzőek” – mondta el erről Perczel András. A tavaszi megoldástól eltérően ezúttal külön-külön listák mutatták be a a főállású oktatók-kutatók és a professor emeritusok teljesítményét. Az előbbi lista első helyére Pokol Béla egyetemi tanár került, az utóbbi rangsort pedig Voigt Vilmos vezeti.

A következő kiválósági lista 2015-ben az ún. Hirsch-index alapján készül majd.