Molekuláris mozi

2015. március 05.

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

2015. március 05. -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Vankó György, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa „Első lépések a molekuláris mozi felé” címmel tart előadást a Kémiai Intézet által szervezett Alkímia Ma című, középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő sorozatban 2015. március 5-én a Lágymányosi Campuson.

A kémikusok régi vágya, hogy megfigyeljék a molekulákat átalakulás közben: az ezek elemi folyamatait és az átmeneti állapotokat részletesen megjelenítő ábrasorozatok segítségével „molekuláris mozi” készíthető a kémiai reakciók lefolyásáról, vagy éppen a molekuláris biológiai működésről. Az atomi, illetve molekuláris szintű átalakulásokat alkotó folyamatok természetes időskálája femtoszekundumos, az elemi lépések megfigyeléséhez olyan eszközökre van szükség, amelyek ilyen időfelbontással tudják vizsgálni az elektronok és az atommagok dinamikáját. Fénnyel kiváltott reakcióknál ezt megvalósítható az ún. pumpa-szonda módszerrel. A femtokémia eszköztára sokáig jórészt csak a látható és az infravörös fény elnyelésére épült, ám sikeressége mellett az ilyen spektroszkópiának határozott korlátai vannak. A keményröntgen-sugárzásra épülő spektroszkópiai és szórási technikák gazdagabb információval szolgálnak, segítségükkel általában elemszelektíven mérhető a töltés-, és spinállapot, a geometriai szerkezet, illetve ezek változásai. A spektroszkópiát diffúz szórással kombinálva egyidejűleg vizsgálható az elektron- és a molekulaszerkezeti dinamika. Az előadást néhány, a fénnyel gerjesztett átmenetifém-komplexek vizsgálatából vett példával illusztrálják.

A 2007 óta futó sorozatban az ELTE TTK Kémiai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek „a régiek megszállottságával” beszélnek az anyagról, a vegyészetről, kémiai érdekességekről és újdonságokról. Az elsősorban középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő előadásokat látványos kísérletek és interaktív kvízjátékok színesítik.

Időpont: 2015. március 5. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Alkímia Ma