A Kijevi Nemzeti Nyelvészeti Egyetem díszdoktora lett Mezey Barna

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora a díj indoklása szerint az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket tett a Kijevi Nemzeti Nyelvészeti Egyetem (Kyiv National Linguistic University, KNLU) magyar nyelvű oktatása érdekében. Mezey Barna 2015. február 27-én vette át a Doctor Honoris Causa címet az intézményben, majd köszöntötték a kijevi Magyar Nagykövetségen is.

A Kijevi Nemzeti Nyelvészeti Egyetemen 2011 őszén kezdte meg működését a Magyar Nyelvi és Kulturális Központ. A szak megalapozása és elindítása során jól működött az együttműködési megállapodás, amelyet a KNLU és az ELTE a szakalapítás előtt egy évvel, 2010-ben megkötött. A Központ és az ELTE Bölcsészettudományi Kara között élő oktatási és tudományos partnerkapcsolat alakult ki: az együttműködés talán legkiemelkedőbb eredménye, hogy az ELTE 2012 óta minden év nyarán fogadja a KNLU magyar szakos hallgatóinak egy csoportját a magyar nyelvi és kulturális nyári egyetem keretében, amely már részévé vált az ukrán hallgatók képzésének.

„Nagyon fontosnak tartom, hogy a szomszédjainkkal egymás anyanyelvén tudjunk szót váltani, hogy elmélyüljön az egymás iránti érdeklődés és kialakuljon a kommunikációnak egy magas szintű kultúrája. Hiszen, akikkel osztozunk múltunk és történelmünk egy részén, fontos, hogy a jelenben is minél több kapcsolódási pontot találjunk. A nyelv az egyik ilyen kapcsolódási pontunk” – hangsúlyozta Mezey Barna köszönőbeszédében. Az egyetemi ünnepélyen beszédet mondott Roman Vasko, a KNLU rektora és Keskeny Ernő, Magyarország ukrajnai nagykövete. A KNLU a ceremónián díszdoktori címet adományozott Pákh Imre üzletembernek, a Központ támogatójának.

Rektor úr a kijevi Magyar Nagykövetségen tartott találkozón elmondta, Magyarországon az ukrán képzés tágabban értelmezve közel száz éves múltra tekint vissza, ugyanis a ruszin filológiai képzés az 1920-as években indult a budapesti egyetemen. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem eddig négy ukrán intézménnyel kötött megállapodást: a Kijevi Tarasz Sevcsenko Egyetemmel, az Odesszai Állami I.I. Mecsnyikov Egyetemmel, a Kijevi Állami Nyelvtudományi Egyetemmel és az Ungvári Nemzeti Egyetemmel.

Egyetemünk delegációját Mezey Barna vezette, tagja volt többek közt Erdődy Gábor nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettes, Szili Katalin habilitált egyetemi docens, a Magyar mint Idegen Nyelv Tanszék lektorátusvezetője, Gosztonyi Gergely, a Rektori Titkárság vezetője és Bélik Márton, a Nemzetközi Képzési és Mobilitási Osztály vezetője is.

2015.02.27.