Miért választotta a természet a foszfátokat?

Miért választotta a természet a foszfátokat?
04/09

2015. április 09.

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

04/09

2015. április 09. -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)


Rosta Edina, a King’s College kutatója „Miért választotta a természet a foszfátokat?” címmel tart előadást a Kémiai Intézet által szervezett Alkímia Ma című, középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő sorozatban 2015. április 9-én a Lágymányosi Campuson.

A foszfátionok nagyon egyszerű molekulák, csak oxigénből és foszforból állnak össze. Kémiai reakcióik is teljesen triviálisak, mondhatni unalmasak egy igazi vegyész számára. Anhidrideket tudnak csak képezni, valamint ezek hidrolizálnak el, amikor a reakció az ellenkező irányban játszódik le. Miért szól ez az előadás mégis a foszfátokról? A foszfátok alapvető, nélkülözhetetlen építőelemei a biológiai rendszereknek. A foszfátcsoportok reakciói teszik lehetővé, hogy a génjeink duplikálódnak, hogy a sejtek proteineket képesek termelni és energiát tárolni, amit aztán mechanikai mozgásként felszabadítanak a foszfát reakciók segítségével. A foszfát reakciók felelősek azért is, hogy sejteken belül jeladás történik, és ha ezek a reakciók nem megfelelően működnek, az komoly betegségeket okozhat, mint például rákos megbetegedéseket. Vajon mi más közös még ezekben a reakciókban? Hogyan működnek és szabályozódnak ezek a biológiai reakciók? Az előadás ezekre a kérdésekre keres válaszokat.

A 2007 óta futó sorozatban az ELTE TTK Kémiai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek „a régiek megszállottságával” beszélnek az anyagról, a vegyészetről, kémiai érdekességekről és újdonságokról. Az elsősorban középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő előadásokat látványos kísérletek és interaktív kvízjátékok színesítik.

Időpont:
2015. április 9. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Alkímia Ma