2016. július 1. péntek

Új agymodellt mutattak be az ELTE kutatói

Az ELTE Matematikai Intézetének PIT Bioinformatikai Csoportja elkészítette az emberi agy összeköttetéseinek konszenzus-modelljét: ez azt jelenti, hogy a személyes változékonyságot kiszűrve, a modell csak a sok alanynál megtalálható kapcsolatokat tartalmazza, azaz az agygráf egy egyén agya helyett a közös, emberi agygráf kapcsolatait írja le. A webszervert ismertető publikáció 2015. április 7-én jelent meg a Neuroscience Letters hasábjain.

Az adatok forrásául az Amerikai Egyesült Államok egy óriási kutatási programja, a Human Connectome Project szolgált. A nagy mennyiségű és kiváló minőségű diffúziós MRI felvételből az ELTE kutatói 96 teljes agyi felvétel gráfját készítették el: a gráf csúcspontjainak az agyi szürkeállomány 1015 anatómiai tartományra való felosztása felel meg, azaz mind a 96 gráf 1015 csúcsú. A gráf élei úgy vannak definiálva, hogy két, szürkeállománybeli terület éllel van összekötve akkor, ha a diffúziós MRI felvételen idegrostokat sikerült a két terület között azonosítani. A megközelítés újdonsága a konszenzus- azaz a referencia-gráf definiálása: egy él akkor kerül bele a referencia-gráfba, ha legalább 14 agyi felvételen szerepel, ugyanazokat a területeket összekötve. Ezzel az eljárással kiszűrhetők az MRI felvételek hibái, valamint az egyéni változékonyság, és általános emberi referencia agygráfot lehet készíteni.

Az ELTE matematikus kutatói (Szalkai Balázs és Kerepesi Csaba doktoranduszok, Varga Bálint mesterszakos hallgató és Grolmusz Vince professzor) az így kapott referencia agygráfot és szabadon paraméterezhető változatait ezen a weboldalon tették mindenki számára elérhetővé. A weboldal a „Budapest Reference Connectome Server” (Budapest Referencia Konnektóm Szerver) nevet viseli, az oldalon helyet kapott egy rendkívül intuitív, forgatható, agygráf-kirajzoló szemléltető alkalmazás is, amely egy gráf-csúcsra kattintva a csúcs anatómiai nevét és a csúcsból kiinduló éleket is megadja.

2016. július
Az ipari és pénzügyi folyamatok digitális transzformációja
Eltérő DNS-szakaszok kínai és európai emberek bélflórájában
Júniusi sportsikerek
Az ELTE Sportiroda az egészséges életmódért
Farmakológiai konferencia Olaszországban
Séta a szülés – születés minőségéért
A Soá Alapítvány új oktatótermet nyit az Egyetemi Könyvtárban
Sikerrel zárult a brazil hallgatók konferenciája
Másodszor is gravitációs hullámokat észlelt a LIGO
.:   Portálkezelői menü  •   Tartalom módosítása  •  Utolsó módosítás: 2015.04.10.   :.