Némedi Dénes nevét vette fel a TáTK könyvtára

2015. május 12-től a TáTK Kari Tanácsának egyhangú döntése alapján Némedi Dénes nevét viseli a Társadalomtudományi Kar könyvtára. Szintén ezen a napon adták át Némedi Dénes könyvhagyatékát, majd a 6. emeleti kiállítótérben megnyílt az a fotókiállítás is, amely a professzor életét mutatja be.

Némedi Dénes, az ELTE Társadalomtudományi Kar egyetemi tanára, a Szociológia Doktori Iskola vezetője 2010. november 1-jén hunyt el. 1942-ben született Debrecenben, 1965-ben a debreceni KLTE-n végzett történelem szakon. 1973-ban kezdett az ELTE Szociológiai Tanszékén dolgozni. Kandidátusi disszertációját a harmincas évek népies szociográfiájának vizsgálatáról írta (1981). 1988 és 1991 között a Szociológiai Intézet igazgatóhelyettese, 1992–94 között az Elmélettörténeti Tanszék vezetője, 1994 és 1996 között az Intézet igazgatója volt. A magyar szociológiatörténet kutatásával párhuzamosan foglalkozott a nemzetközi szociológiatörténet és eszmetörténet kérdéseivel. Évtizedeken át vizsgálta a durkheimista tudásszociológia problémáit. Doktori értekezése „Durkheim. Tudás és társadalom” címmel 1996-ban jelent meg. 1997-ben és 2009-ben a Magyar Szociológiai Társaság elnöke volt.

  

„Némedi Dénes olvasottsága, műveltsége, racionális, pontos fogalmi gondolkodása, intellektuális ereje, minőségtisztelete, megalkuvást nem ismerő következetessége, bátorsága tündöklő és követendő példa az universitas magistrorum et scholarium, a tanárok és diákok jelenlegi és jövendő munkaközösségei számára. Nagyon, nagyon jó az is, hogy éppen a könyvtár viseli Némedi Dénes nevét. Sokat olvasó, nagy szorgalommal elmélyülten olvasó ember volt. Tanári törekvései is azt példázták, hogy gazdag műveltség, tágas horizontú elméleti felkészítés, a történeti dimenziók ismerete nélkül nem lehet meg a valóban modern társadalomtudomány” – mondta el a május 12-i eseményen tartott beszédében Kovács I. Gábor.

„A könyvek Dénes tudósi profiljának hordozói, társadalomtudományi érdeklődésének lenyomatai. Ha kezünkbe vesszük könyveit, amelyeket ő vásárolt meg, ő forgatott, széljegyzetelt, olvasott, képet kaphatunk Dénes tudósi profiljáról, intellektuális érdeklődésének irányairól, beállítódásáról, rendkívüli műveltségéről, széles szellemi horizontjáról, sokoldalú nyelvtudásáról” – fogalmazott Rényi Ágnes.

Galéria

ELTE TáTK

2015.05.27.