„Nagy megtiszteltetés számomra”

2015. június 16-án Mario Vargas Llosa Nobel-díjas perui írót díszdoktorrá avatta az Eötvös Loránd Tudományegyetem. Az elismerést Egyetemünk küldöttsége szűk körben, a madridi magyar nagykövetségen adta át a világhírű írónak. Mario Vargas Llosa José Saramago után a második Nobel-díjas szerző, aki részesül az egyetem legmagasabb kitüntetésében. Mezey Barna, az ELTE rektora elmondta: az egyetem vezetése előadókörútra invitálta az írót, aki el is fogadta a meghívást.

A rendezvényen Egyetemünk delegációja mellett részt vett Győri Enikő Magyarország madridi nagykövete és Palkovics László, felsőoktatásért felelős államtitkár is.A madridi ünnepségen elsőként Győri Enikő közvetítette az írónak a művei iránti magyarországi lelkesedést. A díszdoktori ceremónia kezdetén az ELTE két egykori spanyol szakos hallgatója olvasott fel az író regényeiből, majd Egyetemünk diákjainak üzeneteit tolmácsolták arról, hogy milyen hatással volt rájuk Mario Vargas Llosa egy-egy könyve.

Borhy László, a Bölcsészettudományi Kar következő dékánja laudációjában hangsúlyozta: Vargas Llosa művei a hatvanas évek óta részei az egyetemi tananyagnak, generációk nőttek fel rajtuk, akik azóta a regények fordítói, az életmű kutatói lettek. „Úgy érezzük, hogy Mario Vargas Llosa ezáltal már egy kicsit hozzánk is tartozik” – fogalmazott.

Mario Vargas Llosa köszönőbeszédében hangsúlyozta: a díszdoktori cím felelősséget jelent számára. Őszintén vallott arról, hogy fiatal korában azt gondolta: az igazi irodalom távol áll az egyetemtől, és az egyetem távol áll a kreativitástól. „Ma már másképpen gondolom ezt” – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy véleménye szerint az irodalom részét képezi egy olyan társadalomnak, amelynek van képzelőereje és nem hagyja magát manipulálni. Ez az, amiért minden rezsim megpróbálja ellenőrzése alatt tartani az irodalmat, és igyekszik az írókat „háziasítani” – fejtette ki.

A Nobel-díjas író az ünnepség után az MTI-nek adott interjújában elmondta, nagyon boldog könyvei magyarországi fogadtatásától. „Ahogy engem fogadnak a magyarok, az nagy megtiszteltetés számomra” – fogalmazott. Mint mondta, már háromszor járt Magyarországon, de most jó indoka van arra, hogy negyedszer is visszatérjen.

Bővebben az író munkásságáról

Forrás: MTI / Inforádió