A Bolyai-ösztöndíj ELTE-s nyertesei

Kiemelkedő év az idei a Bolyai János Kutatói Ösztöndíj közel két évtizedes történetében: a benyújtott és az érvényes pályázatok száma is rekordot döntött. A legkiválóbb kétszáz, már PhD-fokozattal rendelkező kutató közül harminc, az ELTE különböző karain és kutatócsoportjaiban dolgozó fiatal tudós munkáját támogatja 2015-ben az MTA. Ezzel az Eötvös Loránd Tudományegyetem lett a legeredményesebb felsőoktatási intézmény.

A díjazottak az MTA Dísztermében, a „Bolyai-napon” vehették át az ösztöndíj elnyerését igazoló oklevelüket, valamint emlékplakettet kapott az a tizenöt fiatal kutató, akik az értékelő testület szerint a legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtották az ösztöndíj futamideje alatt. Lovász László, az MTA elnöke, az ELTE egyetemi tanára ünnepi beszédében kiemelte: „A Bolyai-nap azért örvendetes esemény, mert megerősíti azt, hogy a magyarországi tudományos életben van utánpótlás, létezik olyan fiatal generáció, amely kiváló teljesítményével kiérdemli az Akadémia támogatását, továbbfejlődésének lehetőségét, ideális esetben pedig az akadémiai doktori címhez való eljutását.”

A Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriumának tagjai 2015-ben tizennyolcadik alkalommal ítélték oda az ösztöndíjat, amelyet idén 824 érvényesen pályázó közül kétszázan nyertek el. Az idén a legtöbb pályázatot (57%) az egyetemekről nyújtották be, az MTA kutatóhálózatából, kutatóhelyeiről a pályázatok 36% érkezett. A három fő tudományterület között a következőképpen oszlanak meg a nyertes pályázatok: matematikai és természettudományok – 34,5%, élettudományok – 32%, humán- és társadalomtudományok – 33,5%.

A támogatás a teljesítményközpontúság jegyében a fiatal kutatót egy adott kutatási téma feldolgozására és eredményei összefoglalására, közlésére serkenti. Ösztönzi a már jelentősebb eredményeket elérteket a magyarországi kutatások folytatására, valamint az akadémiai doktori értekezés megírására és az MTA doktora tudományos cím megszerzésére. E címet a korábbi, mintegy háromezer Bolyai-ösztöndíjas közül eddig több mint háromszázan szerezték meg. A tudományos karrierjüket építőket 2013-tól már az MTA posztdoktori programja is támogatja.

Az ELTE ösztöndíjasai 2015-ben:

• Balázs Judit Ágnes (ELTE PPK)
  • Cserjési Renáta (ELTE PPK)
  • Csippán Péter (ELTE BTK)
  • Dánél Mónika (ELTE BTK)
  • Gács Anna (ELTE BTK)
  • Hajdu Tamás (ELTE TTK)
  • Horváti Kata (ELTE TTK)
  • Ispánovity Péter Dusán (ELTE TTK)
  • Jüttner Alpár (ELTE TTK)
  • Kiss Hubert János (ELTE TáTK)
  • Kopper Ákos (ELTE TáTK)