A Radnóti fiatal biológusának sikere a Diákolimpián

Kiválóan teljesített a magyar csapat a dániai Aarhus-ban megrendezett 26. Nemzetközi Biológiai Diákolimpián: Hajnal Benjámin, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola végzős tanulója arany-, három csapattársa pedig ezüstéremmel tért haza. 2015-ben immár hatodik alkalommal utazott ki magyar delegáció. Hazánk csapatai korábban összesen egy arany-, tíz ezüst- és kilenc bronzérmet szereztek. A fiatal tehetségek sikerében idén is fontos szerepet kaptak a felkészítő tanárok: Hajnal Benjámin felkészítője Molnár Katalin volt.

Az IBO (International Biology Olympiad) a legrangosabb nemzetközi biológiaverseny: idén 62 ország nevezett, 4-4 fős csapattal, a megmérettetésen végül 239 diák vett részt. A versenyzők középiskolás diákok lehetnek, akik még nem töltötték be a 20. életévüket. A csapat tagjai önállóan versenyeznek, azaz csak egyéni eredményt hirdetnek. A feladatok főként a sejt- és molekuláris biológia, a klasszikus és molekuláris genetika, valamint a növénytan, állatszervezet- és élettan, ökológia és etológia területeiről kerültek ki. Az egyik fordulóban két, egyenként háromórás tesztet írtak a résztvevők, egy másik napon pedig a fenti témakörök alapján kitűzött gyakorlati feladatokat oldottak meg.

A verseny után Hajnal Benjámin így nyilatkozott: „Nagyon örülök az eredményemnek, annak pedig még jobban, hogy úgy tűnik, részt fogok venni majd több leendő olimpikon felkészítésében is. A hét nagy részében csoportos programok voltak, és két napon voltak a tesztek, először a gyakorlatok négyszer másfél órában, majd az elmélet kétszer három órában. Maga a verseny egyéni volt, tehát semmilyen kooperáció nem jöhetett szóba. Egyébként elég fárasztó volt, a gyakorlati napon körülbelül tíz órán át kellett képben lenni.”

A magyar csapat tagjai:
Hajnal Benjámin (aranyérem, ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola, Budapest, tanára: Molnár Katalin)
Takács Flóra (ezüstérem, Premontrei Szent Norbert Gimnázium, Gödöllő, tanára: Kerényi Zoltán)
Marton Ákos és Nikolényi Gergő (ezüstérem, Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, tanáruk: Bán Sándor)

Fotó: Bán Sándor / Facebook

Forrás: index.hu / nol.hu