Több mint 8000 új hallgató kezd majd az ELTE-n

2015.07.24.
Több mint 8000 új hallgató kezd majd az ELTE-n
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem ismét a legnépszerűbb felsőoktatási intézmény lett a 2015-ös felvételi eljárásban: minden ötödik felvételiző az ELTE-re adta be a jelentkezését, 8093 fő kezdi meg itt tanulmányait szeptemberben, köztük 880 leendő általános és középiskolai tanár.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem idén is a legnépszerűbb felsőoktatási intézmény: a több mint 105 ezer jelentkező közül minden ötödik felvételiző (22 182 fő, az összes jelentkező 21%-a) az ELTE-re adta be jelentkezését, az első helyen pedig 12 400-an (az összes jelentkező közel 12%-a) jelölték meg az egyetem valamely szakját.

A 2015. július 23-án nyilvánosságra került felvételi eredmények azt mutatják, hogy közülük több mint 8000 hallgató (8093 fő) kezdi meg tanulmányait az Egyetemen szeptemberben. A gólyák 86%-a nappali tagozatos lesz, 75%-uk alap- és osztatlan képzésben vesz részt. Az ország elsőszámú pedagógusképző intézményeként az Eötvös Loránd Tudományegyetemnek kiemelten fontos, hogy köztük 880 a leendő általános és középiskolai tanár. Az osztatlan tanárszakokra 18%-kal több jelentkezőt vettünk fel, mint  tavaly. E képzések  átlagponthatára a meghatározott minimumot messze meghaladó 379 volt.

Kari bontásban a legtöbb új felvett a bölcsészkarra (BTK, 1765) érkezik, a második a Természettudományi Kar (TTK, 1185), a harmadik pedig – a tanári mesterszakosok nagy száma miatt – a Pedagógiai és Pszichológiai Kar (PPK, 1020). Alap- és osztatlan képzésben a legtöbb új hallgatót a BTK (1309), a TTK (845), valamint  az Állam- és Jogtudományi Kar (ÁJK, 772) fogadja. Az ELTE legnépesebb szakja idén a jogászoké (607), őket követik a programtervező informatikusok (519).

Az ELTE-n idén szükséges legmagasabb ponthatár 492 volt, ezt annak kellett elérnie, aki angol nyelv és kultúra – német és nemzetiségi német nyelv és kultúra osztatlan tanári szakra akart bekerülni. 14 szakon volt szükség 450-nél több pontra a sikeres felvételihez. Az átlagponthatár a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karon (399), a PPK-n (392) és a Társadalomtudományi Karon (373) volt a legmagasabb. A jelentkezők átlagpontszáma a következő 5 ELTE-s szakon volt a legmagasabb: pszichológia (462), alkalmazott közgazdaságtan (450), germanisztika (449), anglisztika (446), kommunikáció és médiatudomány (439).

Negyvenegy szakon már korábban kijelölte az emberierőforrás-miniszter az állami ösztöndíjas finanszírozási formához szükséges minimum-ponthatárokat. Az ELTE-re jelentkezők számos képzés esetében ezeknél jóval magasabb ponthatárt értek el. A gyógypedagógia alapképzésre felvettek mindannyian – finanszírozási formától függetlenül – több mint 40 ponttal, a politológia alapképzésre felvételizők több mint 100 ponttal haladták meg a minimumot. Az ELTE pszichológia szakára 445, szociológia szakára 390 pont alatt nem lehetett bekerülni: ezeken a képzéseken 420, illetve 300 pont volt a minimum pontszám.

A kiváló eredményekkel érkező gólyák teljesítménye jelzi, hogy megéri az ELTE minőségi képzéseit választani.

A felvételi eredmények országos összehasonlításáról itt olvashat.