Építészeti díjra jelölték az egyetemi emlékművet

A mai Eötvös Loránd Tudományegyetem egykori, a holokauszt során és a második világháborúban elhunyt oktatóinak és hallgatóinak emlékére avatott emlékművet a nemzetközi előzsűri a Média Építészeti Díja döntősei közé választotta. A legjobb épületekre október 2-ig a közönség is szavazhat.

Indira van't Klooster vezetésével Diogo Seixas Lopes, a Lisszaboni Építészeti Biennále egyik főkurátora és Andrija Rusan, az ORIS építészeti magazin főszerkesztője tizenegy magyar épületet és tervet választott ki az idei évben. Az épület kategóriában az Egyetem emlékműve mellett a badacsonytomaji Szent István Király Kápolna, a visegrádi városközpont fejlesztése, a galyatetői kilátó, a debreceni Műteremház és a budapesti Ramenka étterem került be a döntősök közé összesen 84 nevező közül. (A terv kategóriában öt izgalmas elképzelés vesz részt a döntőn.)

Az elkészült épületek értékelése során az építészeti kvalitások mellett a munkák koncepciójának erejét, valamint társadalmi kontextusát is vizsgálták. Az előzsűri döntésének indoklása szerint a debreceni Műteremház és az ELTE Trefort-kertjében található II. világháborús emlékmű Magyarország kulturális és történelmi örökségére reflektál egyedi építészeti nyelvezetén keresztül.

A nyerteseket az Uránia Nemzeti Filmszínházban összegyűlt magyar újságírókból álló zsűri választja ki, az általuk legjobbnak tartott épületek és tervek tervezői 2015. október 16-án személyesen is bemutatják munkáikat a zsűrinek, akik a nyilvánosság előtt értékelnek, pontoznak és szóban is kifejtik véleményüket.

A legjobb hét épületre és tervre a közönség október 2-ig szavazhat az interneten, a szavazás második köre az Urániában lesz: az ott összegyűlt közönség személyes szavazatai fogják eldönteni, hogy ki kapja a MÉD Közönségdíját épület és terv kategóriában. A Facebookon itt lehet szavazni az egyetemi emlékműre, az itteni szavazatok plusz pontokat érnek.

A Média Építészeti Díja az év legjelentősebb nyilvános építészeti eseménye az epiteszforum.hu építészeti napilap szervezésében, amely évről évre egyre több ember figyelmét irányítja a kortárs magyar építészet kiváló alkotásaira. A Média Építészeti Díjára olyan tervekkel és épületekkel lehet regisztrálni, amelyek 2014. szeptember 23. és 2015. augusztus 10. között megjelentek az internetes szakmai napilapban. Mindkét kategóriában két díjért lehet versenyezni: az egyiket a média képviselői adják, a másikat a közönség.

Korábbi anyagaink:

Fotók: Selmeczi Tamás