ELTE-s konferencia az iszlám 1916-os magyarországi elismeréséről

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Központjának közreműködésével kétnapos nemzetközi tudományos konferenciát szervez az iszlám magyarországi törvényes elismerésének – az „1916. évi XVII. törvénycikk az iszlám-vallás elismeréséről” életbelépése napjának – 100. évfordulójára, 2016. március 30-ára, és az követő napra. A törvény jelentősége az, hogy nem muszlim többségű államban világszerte először Magyarországon ismerték el teljes jogúnak az iszlámot mint vallásközösséget.

A felkért előadók – többek között Fodor Pál, Hamza Gábor, Maróth Miklós, Vásáry István – a következő nagyobb témacsoportokhoz kapcsolódnak: a magyarság és az iszlám történeti kapcsolatai a honfoglalás korától az I. világháborúig; a hazai vallásjog alakulása, különös tekintettel a XIX–XX. század fordulójára; az 1916-os törvény előzményei, történeti közege, politikai és jogtörténeti jelentősége; a magyarországi iszlám-tanulmányok; vallás és jog az Európai Unióban és a muszlim többségű államokban, különös tekintettel az előbbiben az iszlámra, az utóbbiakban a nem-muszlim vallási közösségekre. A konferencia előadásai magyar, német és angol nyelven hangzanak el, majd könyv formájában magyarul és idegen nyelve(ke)n is megjelennek.

2015.09.25.