Lezárult az akkreditációs eljárás

A 2014/2015-ös tanévben a (MAB) – 2000 és 2010 után – harmadszor végzett átfogó intézményakkreditációt az Eötvös Loránd Tudományegyetem nyolc karán. A MAB Látogató Bizottsága 2015. március 10. és 12. között találkozott Egyetemünk képviselőivel. Az akkreditációs folyamat sikerrel zárult.

Az ELTE intézményakkreditációs vizsgálata eredményeként a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) 2015. szeptember 25-én megállapította, hogy az egyetem lényegileg megfelel a törvény szellemében az egyetemi akkreditáció feltételének tekintett minőségi elvárásoknak, valamint a felsőoktatási minőségbiztosítás európai sztenderdjeinek (ESG). Az akkreditáció 2020. december 31-ig hatályos, 2017 szeptemberében induló követő (monitor) vizsgálat közbeiktatásával. A Bizottság határozatában azonban felhívja a figyelmet arra, hogy az Egyetem még nem rendelkezik formalizált, átfogó, koherens minőségfejlesztési rendszerrel, a minőségüggyel kapcsolatos jelenlegi kari eljárások módja és színvonala nagyon eltérő.

A jelentés szerint az Eötvös Loránd Tudományegyetem magasan teljesíti a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény, illetve a MAB akkreditációs elvárásai alapján az egyetemként való akkreditálás feltételeit. Az intézmény például a kívánt hárommal szemben nyolc karral rendelkezik, kilenc képzési területen jogosult mesterképzésre, míg a törvény két képzési terület meglétét írja elő. Egyetemünk négy tudományterületen – az elvárt kettővel szemben – jogosult doktori képzésre és doktori fokozat odaítélésére. A munkaviszony, illetve közalkalmazotti jogviszony keretében foglalkoztatott oktatók, kutatók 72,8%-a tudományos fokozattal rendelkezik, a jogszabályok legalább ötven százalékot jelölnek meg.

A Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény, a vonatkozó további jogszabályok, valamint a MAB akkreditációs elvárásai és a felsőoktatási minőségbiztosítás európai sztenderdjei (Standards and Guidelines in the European Higher Education Area, ESG) alapján értékelte az Eötvös Loránd Tudományegyetemen folyó képzés és tudományos kutatás feltételeit. Vizsgálta az intézmény alaptevékenységét, működését, személyi és infrastrukturális ellátottságát, valamint minőségbiztosítását.

2015.10.15.