Három új díszdoktort avatnak az ünnepi közgyűlésen

Három új díszdoktort avatnak az ünnepi közgyűlésen
11/13

2015. november 13.

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3. I. emelet)

11/13

2015. november 13. -

ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3. I. emelet)


Az ELTE Szenátusa 2015. november 13-án ünnepi közgyűlést tart az Aula Magnában. Az ülésen doctor et professor honoris causa és doctor honoris causa címek adományozására kerül sor. Az új ELTE-s díszdoktorok: Erhard Busek osztrák politikus; Harmathy Attila jogász professzor, Egyetemünk professor emeritusa és Janusz K. Kozłowski a krakkói Jagelló Egyetem professor emeritusa. Az ülésen közreműködik az ELTE BTK Zenei Tanszék vegyes kórusa, vezényel: Mindszenty Zsuzsánna.

A díszdoktorokról:

Erhard Busek osztrák politikus, az Osztrák Köztársaság korábbi alkancellárja, a közép-kelet európai országok egységesítésének meghatározó alakja, a hatvanas évek óta az európai politika fontos szereplője. 1978 és 1987 között Bécs alpolgármestere és helyettes tartományi főnöke, ekkor figyelt fel a térségünkben jelentkező új szellemi-politikai mozgalmakra: a Mitteleuropa-program nem utolsósorban az ő hatására a politikai-értelmiségi szalonokban a Kelet és Nyugat közös politikai és kulturális akcióinak programja lesz. Az osztrák kormány meghatározó tényezőjeként aktív szerepet vállal az 1989–90 közötti rendszerváltásokban, értékes partnere a budapesti ellenzéki mozgalmaknak és elsőszámú szövetségese a rendszerváltó Németh-kormánynak, ehhez az időszakhoz kötődik az osztrák és magyar tudományos és kulturális kapcsolatok máig élő intézményes megalapozása is. Tudomány- és kutatásügyi, majd oktatási és kulturális miniszter, 1991–95 között alkancellár, és egyben a nagyobbik kormányzópárt, az Osztrák Néppárt (ÖVP) országos elnöke. Később létrehozója lesz a Southeast European Cooperative Initiative programnak, amely a határokon átívelő délkelet-európai vállalkozásokkal foglalkozik, támogatója a cseh, szlovák, lengyel és mindenekelőtt a magyar kultúrpolitikai akcióknak. 2000–2012 között az olasz–osztrák–délkelet-európai kultúrpolitikai programokat szervező Alpbach Fórum elnöke. Életművét összefoglalja a 2008-ban megjelent Eine Seele für Europa – Aufgaben für einen Kontinent és a 70. születésnapjára megírt és 2014-ben megjelent önéletírása Lebensbilder címmel, amely az 1965–2011 közötti közép-kelet-európai kulturális-tudományos mozgalmak gazdag leírása, természetesen egy bécsi európai szemével.

Harmathy Attila Egyetemünk professor emeritusa, az összehasonlító polgári jog nemzetközi és hazai szaktekintélye, volt alkotmánybíró (1998–2007), az Állam- és Jogtudományi Kar korábbi dékánja (1990–1993). Egyetemi tanulmányait az ELTE ÁJK-n végezte, részt vett a Cambridge-i Egyetem jogi kurzusán, 1964 és 1967 között elvégezte a strasbourgi Nemzetközi Összehasonlító Jogi Egyetem négy évfolyamát. 1962-től az MTA Állam- és Jogtudományi Intézetében dolgozott, 1974-től Egyetemünkön másodállású, majd főállású egyetemi docens, 1982-től egyetemi tanár. 1993-ban választották a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1998-ban pedig rendes tagjává, 1993 májusa és 1995 februárja között az Akadémia főtitkárhelyettese, 1996-tól 1999-ig alelnöke. Több nemzetközi közös kutatásban vett részt, számos külföldi egyetem vendégprofesszora volt (például University of California Law School, Berkeley; Université Aix-en-Provence-Marseille; Université Panthéon-Assas, Paris II; Univeristy of Iowa; Louisiana State University). 2006-ban Utrechtben az Összehasonlító Jogi Világkongresszus, 2010-ben Budapesten az Európai Jogász Fórum egyik főelőadója volt. Számos jogszabály előkészítésében vett részt, egyebek mellett a Polgári Törvénykönyv több módosításában, 1998-ban és 2010-től az új kódex megalkotásában, az Akadémiáról szóló törvény előkészítésében, az Akadémia alapszabályának kidolgozásában. Harmathy professzor számos hazai és nemzetközi elismerés kitüntetettje, 2012-ben vehette át a Széchenyi-díjat

Janusz K. Kozłowski a krakkói Jagelló Egyetem professor emeritusa, a Lengyel Tudományos és Művészeti Akadémia tagja és az Akadémia II. Osztályának elnöke, az Akadémiák Nemzetközi Szövetségének tiszteletbeli elnöke. Több évtizede kitüntetett figyelmet szentel a lengyel–magyar tudományos együttműködésnek, s ezen belül a kétoldalú régészeti kutatási programok folyamatos fenntartásának. Lengyelországon kívül közös kutatási projekteket vezetett Magyarországon, Szlovákiában, Bulgáriában, Törökországban, Görögországban, Egyiptomban és Marokkóban. Fő érdeklődési területe az átmeneti korszakok kérdése: a középső és a felső őskőkor fordulóján a Homo sapiens terjeszkedésével, az őskőkor és az újkőkor fordulóján az élelemtermelő gazdálkodás elterjedésével, az újkőkor és a rézkor fordulóján a társadalmi viszonyok átalakulásával foglalkozik. Ezekhez a kutatásokhoz kapcsolódnak az ELTE BTK Régészettudományi Intézetének kutatóival együtt végzett magyarországi kutatásai is Eger környékén és az Alföld északi részén fekvő Polgár régiójában. Kiterjedt szakmai kapcsolatainak köszönhetően számos alkalommal nyújtott személyes és intézményes segítséget az Intézet oktató-kutató tevékenységéhez, valamint nemzetközi kapcsolatrendszerének bővítéséhez. Kozłowski professzor a hazai régészet két legfontosabb tudományos folyóirata, az Archaeológiai Értesítő és az Acta Archaeologica Academiae Scientiarum Hungaricae szerkesztőbizottságainak tagja. Tudományos teljesítményéért számos szakmai megbecsülésben részesült: a Brit Őstörténeti Társaság tiszteletbeli tagja, a Német Régészeti Intézet levelező tagja, az Olasz Prehisztóriai és Protohisztóriai Intézet külföldi tagja, a Bordeaux-i Egyetem díszdoktora.

Meghívó

Időpont: 2015. november 13. 10:00
Helyszín: ELTE Aula Magna (1053 Budapest, Egyetem tér 1–3. I. emelet)