Konzervatív társadalomtudósok politikai válaszútjai a ’30-as, ’40-es években

Konzervatív társadalomtudósok politikai válaszútjai a ’30-as, ’40-es években
11/12

2015. november 12.

MTA Székház, Díszterem (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.)

11/12

2015. november 12. -

MTA Székház, Díszterem (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.)


A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat keretében 2015. november 12-én az MTA Filozófiai és Történettudományok Osztályának tudományos ülésén a Horthy-korszak szellemi életében lényeges szerepet játszó konzervatív társadalomtudósok ’30-as, ’40-es években elágazó politikai útjával és szerepvállalásával foglalkoznak. A Konzervatív társadalomtudósok politikai válaszútjai a ’30-as, ’40-es években című konferencián számos ELTE-s professzor is tart előadást.

A ’30-as évek második felében válaszút elé kerültek a társadalom és ezen belül a szellemi élet vezető erői – amint ezt a kormánypárt ’38-as meghasadása, az ún. disszidens parlamenti csoport kiválása is egyértelműen tükrözte. Az egyik irány a német közeledés, a háborús szövetség, a jobboldali radikalizálódás útja volt, a másik pedig az ettől való elhatárolódás, az európai parlamentális politikai berendezkedések hagyományaihoz való erősebb kötődés, a magyar nemzeti jelleg és érdek hangsúlyozása, és kimondott-kimondatlan elhatárolódás a faji diszkriminációtól. Az átfogó vizsgálódás a kor reprezentatív figuráira terjed ki, így Szekfű Gyulára, Horváth Jánosra, Kornis Gyulára, Hóman Bálintra, Mályusz Elemérre, Moór Gyulára.

Az előadók különböző nézőpontból közelítenek e válságos időszak összetett történetéhez, aminek végső tanúsága bizonyosan az, hogy szereplőinek volt eszmei és morális alapon nyugvó választási lehetősége e kritikus években. E felismerést erősítheti Kelemen János záróelőadása, amely történeti párhuzamként az olasz gondolkodók válaszútjával foglalkozik a fasizmus térhódításakor.

Az ELTE-s akadémikusok előadásai időrendben:
  • Kornis Gyula (Hunyady György professor emeritus)
  • Balogh József és a The Hungarian Quarterly (Frank Tibor egyetemi tanár)
  • A nemzeti klasszicizmus tündöklése és hanyatlása (Szegedy-Maszák Mihály professor emeritus)
  • A kánonromboló Mályusz Elemér választásai (Gyáni Gábor egyetemi tanár)
  • Croce és Gentile 1924: az olasz értelmiség válaszúton (Kelemen János professor emeritus)
A tudományos ülés teljes programja itt elérhető.

Időpont: 2015. november 12. 10:00–17:00
Helyszín: MTA Székház, Díszterem (1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.)