Példaértékű fejlesztéseket tervez az ELTE

Oktatási intézményeinek – az energiahatékonyságot javító – felújításával, valamint villamos energia árainak racionalizálásával több 10 millió forintos üzemeltetési költség megtakarítását tervezi az Eötvös Loránd Tudományegyetem 2016-ban. Az egyetem a következő években önerőből és európai uniós valamint kormányzati támogatásból akár a 10 milliárd forintot is elérő fejlesztéseket kíván megvalósítani a Kormány elé tárt elképzelések szerint. Az egyetem vezetése jelenleg is közösen dolgozik egy – a következő 4 évre vonatkozó – nagy ívű fejlesztési koncepción, mely szerint megújulnak egyes épületei, fejleszti sport infrastruktúráját, javítja a kollégiumi elhelyezések színvonalát, bővíti campusait.

Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Kazinczy utcai épület energetikai felújításának alkalmából tartott ünnepélyes átadón 2015. november 27-én Palkovics László felsőoktatási államtitkár elmondta, hogy a minisztérium részéről stratégiai célként fogalmazódott meg a felsőoktatási fejlesztések támogatása, a partnerségi kapcsolatok további erősítése.

„Ahhoz, hogy az ELTE Magyarország legversenyképesebb felsőoktatási intézményévé váljon, további pályázati források bevonásával infrastruktúrájának fejlesztésében, szolgáltatási palettájának kiszélesítésében lehet megtalálni a kitörési pontot” – fogalmazott Mezey Barna rektor.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem idén több mint 850 millió forint vissza nem térítendő támogatásból végezte el a felújítási munkálatokat. A KEOP – 5.6.0/12-2013-0041 számú pályázat keretében az ELTE épületeinek energetikai korszerűsítése valósulhatott meg az ELTE Gyertyánffy István Általános Iskolában, az Egyetemi Könyvtárban, továbbá a Pedagógiai és Pszichológiai Kar Kazinczy utcai épületében. A felújítás során kiemelt szempont volt, hogy jelentős fűtési és villamosenergia-megtakarítást, illetve a környezetkárosító hatások csökkenését érjék el a megújuló energiaforrásokon alapuló technológiák felhasználásával.

„A november elején lezárt villamos energia tender nyomán az Egyetem az előző évekhez képest 2016. január 1-től jelentősen, éves szinten mintegy 44 millió forinttal csökkenteni tudja a villamos energia árakat, mellyel a magyar felsőoktatásban a legalacsonyabb energiadíjakat sikerült elérnie” – mondta el Scheuer Gyula kancellár, aki kiemelte még, hogy a Felsőoktatási Struktúraátalakítási Alap keretében az ELTE-nek 200 millió forintos támogatást sikerült elérni informatikai rendszerének megújítására, mellyel a jövőben egyéb felsőoktatási intézmények számára is szeretne informatikai szolgáltatásokat nyújtani.

Az átadón Demetrovics Zsolt, a Pedagógiai és Pszichológiai Kar dékánja köszönetét fejezte ki az ELTE kancellárjának a beruházás létrejöttéért, melyet közös sikernek tekint. „Itt azonban nem fog megállni az épület további fejlesztése” – hangsúlyozta. A Kancellária közreműködésével kari forrásokból a következő évben további 200 millió forintos beruházásra fog sor kerülni, megújulnak az épület belső terei és a kar nemzetköziesítését segítő további fejlesztésekre kerül sor. A beruházás közbeszerzési eljárása jelenleg folyamatban van.

2015.11.30.