A kémia mérőeszközei a 21. században

A kémia mérőeszközei a 21. században
03/10

2016. március 10.

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

03/10

2016. március 10. -

ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)



Az „Alkímia ma” kémiai ismeretterjesztő sorozat következő, 2016. március 10-i alkalmán Pajkossy Tamás, az MTA TTK Anyag- és Környezetkémiai Intézetének munkatársa tart előadást „Hogyan mérünk hőmérsékletet, nyomást, tömeget manapság?” címmel.

Az alkimisták még nem mértek fizikai mennyiségeket – a mérleg, a hőmérő és a nyomásmérő rendszeres használata modern, pár száz éves szokás a kémiai laboratóriumi és ipari gyakorlatban. A mai vegyészek sokféle mennyiséget szoktak mérni, de a leggyakrabban a címben felsoroltakat: hőmérsékletet, nyomást, és tömeget (súlyt). Az utóbbi pár évtizedben az ilyen célú klasszikus eszközöket (a higanyos hőmérőt és a nyomásmérőt, a mechanikus mérleget) szinte teljesen kiszorították az elektronikus eszközök. A fő változás az, hogy míg régebben a mérendő fizikai mennyiségeket valamilyen hosszúságváltozás formájában mérték, addig ezeket manapság feszültségjellé alakítják. Míg a régi hőmérőkben például egy higanyszál hossza jellemezte a hőmérsékletet, addig egy mai hőmérőben egy speciális alkatrészen kialakuló feszültség lesz arányos vele. Az előadás ízelítőt nyújt az új mérőeszközök nyújtotta lehetőségekről.

A 2007 óta futó „Alkímia ma” sorozatban az ELTE TTK Kémiai Intézetében tevékenykedő kutatók, oktatók és vendégek „a régiek megszállottságával” beszélnek az anyagról, a vegyészetről, kémiai érdekességekről és újdonságokról. Az elsősorban középiskolásoknak szóló ismeretterjesztő előadásokat látványos kísérletek és interaktív kvízjátékok színesítik.

Időpont:
2016. március 10. 17:00
Helyszín: ELTE TTK Eötvös-terem (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A 0.83)

Alkímia ma