Bognár Péter és Gerőcs Péter Artisjus-díjas

2016.03.04.
Bognár Péter és Gerőcs Péter Artisjus-díjas
Bognár Péter, a Régi Magyar Irodalom Tanszék tudományos segédmunkatársa „A rodológia rövid története”, Gerőcs Péter PhD-hallgató a „Győztesek köztársasága” című művéért részesült az Artisjus Irodalmi Díjban. A Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület 2016. március 1-jén a Budapest Music Centerben rendezte a díjátadót. Az Artisjus Irodalmi Nagydíjat Tőzsér Árpád "Erről az Euphorboszról beszélik" című kötetéért kapta, rajta kívül Beck András és Takáts József vehette át a Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület elismerését.

Bognár Péter A rodológia rövid története című verseskötetéért lírai kategóriában részesült elismerésben. A költő az ELTE magyar szakjának elvégzését követően a doktori programban reneszánsz irodalommal foglalkozott, jelenleg a Régi Magyar Irodalom Tanszék tudományos segédmunkatársa, a Reneszánsz mesterképzési szak oktatója. A Petri-díjas szerző első kötete, a Sajna-sebaj 2005-ben jelent meg. Bulvár című előző kötetének alapja az a felismerés, hogy a bulvárhírek tematikája nagy hasonlóságot mutat a költészet leggyakoribb témáival. A Magvető Könyvkiadó gondozásában megjelent A rodológia rövid története az áltudományos világot állítja középpontba. A kötetben a korábbiaknál jobban előtérbe kerülnek a metrikai szempontból kötöttebb formák. Grecsó Krisztián szerint a verseskötet számozott verseiben ott bugyog a kortárs Magyarország és Kelet-Európa. Szerinte ez a legpimaszabb verseskötet és egyben zseniális munka is, hiszen „Bognár valódi nyelvújító, nyelvrontó, nyelvépítő, egy épülő mondat univerzum az övé, amely szinte pökhendin elődnélküli”.

A próza kategóriában Gerőcs Péter Győztesek köztársasága című regénye alapján kapott elismerést. Az irodalmár az ELTE esztétika–magyar szakán diplomázott, 2013-tól az egyetem Esztétika Tanszékének doktori képzésén ösztöndíjas doktorandusz. 2006-tól publikál rendszeresen folyóiratokban, a Kilincs, valamint a Café Bábel kiadványoknál szerkesztőként is dolgozott. 2007-től a József Attila Kör, 2013-tól a Szépírók Társaságának tagja. Irodalmi témájú dokumentumfilmeket is készített: a Privát Mészöly (2011) Mészöly Miklósról szól, az ML portré (2015) pedig Márton László munkásságát mutatja be. Első novelláskötete, a Zombor és a világ 2010-ben jelent meg, a Győztesek köztársasága a Kalligram gondozásában 2015-ben látott napvilágot. A könyv eleinte krimi formátumban meséli el egy fiatal meleg értelmiségi történetét, majd sajátos disztópiába fordul. Központi témaköre napjaink kulturális élete, az értelmiség helyzete, útkeresése. A kötetet egyes elemzők kulcsregénynek tekintik néhány szereplő feltételezett beazonosíthatósága miatt. A regény olvasása során az olvasó is nyomoz, miközben megismeri a tanúvallomásokat és próbálja megérteni, hogyan gyűr valakit maga alá egy ideológia.

A tavalyi évben Szilágyi Márton egyetemi tanár vehette át az Artisjus-díjat irodalomtörténet kategóriában.

Fotók és forrás: Artisjus