Sejtciklus kapcsolók

2016. május 11.

2016. május 11. -

A Szent-Györgyi Albert előadás-sorozat következő előadója 2016. május 11-én Novák Béla, az Oxfordi Egyetem Biokémiai Tanszékének professzora lesz, aki Sejtciklus kapcsolók (Cell Cycle Swithes) címmel tart előadást.

Novák Béla a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint az ELTE közös képzésében szerzett biomérnöki diplomát 1980-ban. 1988-ban az MTA kandidátusa lett, 1995-ben habilitált a BME-n, ahol 1996-tól a Mezőgazdasági Kémiai Technológiai Tanszék egyetemi tanára. 2006-ban az Oxfordi Egyetemen az akkor létrehozott Integrált Rendszerbiológiai Központ professzorának nevezték ki, azóta Európa legnagyobb és egyik legnevesebb Biokémiai Tanszékén oktat, valamint vezet egy világszínvonalú rendszerbiológiai kutatócsoportot. Kutatási területe a biológiai folyamatok, elsősorban a sejtszaporodás matematikai modellezése a kémiai reakciókinetika eszközeivel. Előadásában azokról az ún. „kapcsoló” fehérjékről lesz szó, amelyek a sejtek növekedését és osztódását (a sejtciklust) precíz módon szabályozzák. Az előadás-sorozat az ELTE-s részvétellel zajló fehérjetudományi MedInProt programhoz kapcsolódik.

Időpont: 2016. május 11. 16:00
Helyszín: MTA Természettudományi Kutatóközpont, Nagyterem (1117 Budapest, Magyar tudósok körútja 2.)