TORCH kutatási-innovációs projekt

TORCH kutatási-innovációs projekt

A CHARM-EU Szövetség 2021-ben támogatást nyert kutatási-innovációs stratégiai projektjére a Horizon 2020 program ernyője alatt kiírt pályázaton (Science with and for Society). A TORCH (Transforming Open Responsible Research and Innovation through CHARM) azzal a céllal jött létre, hogy kidolgozza a CHARM-EU öt alapító kutatóegyetemének közös kutatási és innovációs stratégiáját. A munka kiterjedt a szövetségi szintű alapelvek meghatározására, a résztvevők közös kutatási terveket dolgoztak ki, és felmérték jógyakorlataikat a vállalati együttműködések, az open science és a citizen science területén.

A TORCH projekt első felében aktív munkacsomagok az öt partner kutatási-innovációs együttműködésének elvi alapjaival (Cross Cutting Principles), közös kutatási agenda kialakításával (Common Science Agenda), az egyetem és a vállalati szféra kapcsolatával (Strengthening Cooperation Between Universities and Enterprises), a nyílt tudománnyal (Mainstreaming of Comprehensive Open Science Practices), illetve a transzdiszciplináris tudománnyal és a társadalom bevonásának kérdéseivel (Public Engagement) foglalkoztak.

A projekt első felében végzett felmérések eredményei alapján a partnerek felvázolták a CHARM-EU Szövetség közép- és hosszú távú stratégiai céljait, a TORCH közös szakpolitikák és stratégiák (Common Policies and Strategies) kialakításán dolgozó szakértői pedig öt kiemelt területet határoztak meg. Ezek a stratégiai célok és prioritások szolgáltak alapjául azoknak a tevékenységeknek, amelyeket a cselekvési tervekkel és pilotprojektekkel (Action Plans and Pilots) foglalkozó munkacsoport végzett 2023 folyamán az ELTE vezetésével. A pilottevékenységek között megtalálható volt az open science és a citizen science területére fókuszáló képzések kidolgozása, a közös kutatási projektek támogatási stratégiájának létrehozása, a technológiatranszferrel foglalkozó irodák virtuális hálózatának kiépítése, az első CHARM-EU Kutatási és Innovációs Napok megszervezése, az egyenlőséget és a sokszínűséget elősegítő adatgyűjtés megvalósítása, valamint a nyílt tudományos teljesítményt jutalmazó elismerési eszköztár megtervezése. Az eszköztár részeként a szövetség létrehozta az open science előmozdítását elismerő CHARM-EU Nyílt Tudományért Díjat.

A projekt egyik kiemelt feladata volt, hogy az egyetemszövetségen belül azonosítsa a közös együttműködések lehetséges területeit, és olyan kutatóközösségeket (Knowledge Creating Teams, KCT) hozzon létre, amelyek a partneregyetemek erősségeire építve dolgoznak ki kutatási és innovációs projektterveket. E munka eredményeként hat, a fenntartható fejlődési célkitűzésekhez kapcsolódó transzdiszciplináris kutatási kihívást választottak ki, amelyek kidolgozását és nemzetközi támogatási pályázaton való indítását egy-egy tagegyetem koordinálja. Az éghajlatváltozás és hatásai elleni fellépést szorgalmazó fenntartható fejlődési célkitűzéshez (SDG-13) kapcsolódó kutatási terv kidolgozását az ELTE vezette, a kutatócsoport tagegyetemek közül elsőként nyújtotta be pályázatát a globális vízbiztonsági tematikájú Water4All felhívásra. A ClimEx-PE elnevezésű pályázat egyike annak a 27 nyertes projektnek, amelyet több mint 200 benyújtott pályázat közül választottak ki két rendkívül kompetitív fordulóban. A projekt vezető kutatója Mádlné Szőnyi Judit, a nemzteközi és multidiszciplináris kutatócsoport olyan természetalapú megoldáson dolgozik, amely hozzájárul a szélsőséges éghajlati események hatásainak mérsékléséhez és a vízkészletek biztosításához.

A TORCH eredményei a projekt honlapján érhetők el. A projekt keretében elért egyes eredményeket az Európai Kutatási Végrehajtó Ügynökség (REA) is kiemelte jógyakorlatként a szövetségek K+I projektjeiről szóló jelentésében. Ezen területek közé tartozik a nyílt tudomány általános érvényesítésével kapcsolatos munka (melyet az ELTE koordinált) valamint az akadémiai szférán kívüli szereplők bevonására tett erőfeszítések, a közös kutatási és innovációs agenda kidolgozása és a nemek közötti egyenlőség előmozdítása. A teljes jelentés itt érhető el.