Fenntarthatósági pályázaton nyert a CHARM-EU-ban kidolgozott ELTE-s projekt

2023.12.06.
Fenntarthatósági pályázaton nyert a CHARM-EU-ban kidolgozott ELTE-s projekt
Mádlné Szőnyi Judit multidiszciplináris kutatócsoportja olyan természetalapú megoldáson fog dolgozni, amely hozzájárul a szélsőséges éghajlati események hatásainak mérsékléséhez és a vízkészletek biztosításához.

A CHARM-EU kutatási-innovációs TORCH projektjének egyik feladata az volt, hogy az egyetemszövetségen belül azonosítsa a közös együttműködések lehetséges területeit, és olyan kutatóközösségeket (Knowledge Creating Teams, KCT) hozzon létre, amelyek a partneregyetemek erősségeire építve dolgoznak ki kutatási és innovációs projektterveket. E munka eredményeként hat, a fenntartható fejlődési célkitűzésekhez kapcsolódó transzdiszciplináris kutatási kihívást választottak ki, amelyek kidolgozását és nemzetközi támogatási pályázaton való indítását egy-egy tagegyetem koordinálja.

Az éghajlatváltozás és hatásai elleni fellépést szorgalmazó fenntartható fejlődési célkitűzéshez (SDG-13) kapcsolódó kutatási terv kidolgozását az ELTE koordinálta. A kutatócsoport 2022 októberében a tagegyetemek közül elsőként nyújtotta be pályázatát a globális vízbiztonsági tematikájú Water4All felhívásra. A ClimEx-PE elnevezésű pályázat egyike annak a 27 nyertes projektnek, amelyet több mint 200 benyújtott pályázat közül választottak ki két rendkívül kompetitív fordulóban.

A projekt vezető kutatója Mádlné Szőnyi Judit, az ELTE Természettudományi Karának hidrogeológus professzora, a kutatócsoport munkájában részt vesznek a CHARM-EU partneregyetemeinek − az ELTE mellett a Barcelonai Egyetem, a Trinity College Dublin és az Utrechti Egyetem − kutatói, valamint a Zaragozai Egyetem is bekapcsolódik az együttműködésbe.

A pályázat koncepcionális hátterét az ELTE TTK FFi Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra kutatóinak know-how-ja adta, amelynek címe „Felszínalatti vízáramlásokra alapozott tájléptékű természetalapú célzott felszínalatti vízpótlás” (NB-MAR), és amelyet az ELTE Innovációs Testülete 2023 áprilisában szolgálati találmányként elismert és befogadott.

Felszínalatti vízáramlásokra alapozott NB-MAR koncepció (Forrás: ClimEx-PE)

A ClimEx-PE (Climate Extremes buffering through groundwater flow-based Managed Aquifer Recharge and Public Engagement) pályázat formabontó módon kapcsolja össze a felszínalatti vízáramlási rendszerek ismeretét, a célzott felszínalatti vízutánpótlást (Managed Aquifer Recharge, MAR) és a társadalom kutatásba történő bevonását (Public Engagement). A nemzetközi kutatócsoport egy új, természetalapú megoldáson fog dolgozni, amely szerepet játszhat a szélsőséges éghajlati események mérséklésében, és ezáltal hozzájárulhat az emberiség és az ökoszisztémák megfelelő vízellátásának biztosításához.

A multidiszciplináris projektben a természettudományi, valamint a társadalom- és jogtudományi területekről érkező kutatók közösen vesznek részt, miközben kommunikáció és oktatás révén a nyilvánosság bevonására is kiemelt figyelmet fordítanak. A projektben a Természettudományi Kar mellett az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának, Bölcsészettudományi Karának és Állam- és Jogtudományi Karának kutatói is részt vesznek.

Az eredmény tükrözi az ELTE kutatóinak elkötelezettségét, egyben első közös siker, ezért példaértékű a CHARM-EU kutatási-innovációs együttműködési lehetőségei szempontjából. Egyúttal mutatja a szövetség hatékonyságát az uniós pályázati térben. A CHARM-EU arra törekszik, hogy a továbbiakban is aktívan támogassa a szövetségen belül kialakuló, együttműködésen alapuló kutatásokat és innovációs projektjavaslatokat.