Artisjus-díjas Nádasdy Ádám és György Péter

2017.03.13.
Artisjus-díjas  Nádasdy Ádám és György Péter
Az Isteni színjáték fordításáért Nádasdy Ádám kapta idén az Artisjus Irodalmi Nagydíjat. György Péter az esszé/kritika kategóriában Az ismeretlen nyelv – A hatalom színrevitele című kötetéért veheti át a szervezet díját. A díjátadó ünnepséget március 28-án tartják a Budapest Music Centerben.

Nádasdy Ádám nyelvész, költő, műfordító, esszéista, egyetemi tanár 1970-ben szerzett diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) angol-olasz szakán. 1972 óta az ELTE Angol Nyelvészeti Tanszékén tanít, 1997-től 2003-ig tanszékvezető volt. 2006-ban habilitált, 2012-ben egyetemi tanárrá nevezték ki, 2017-től professor emeritus. Tudományos munkája mellett a nyelvi ismeretterjesztésben is aktív, valamint szépírói tevékenysége is jelentős. Több verseskötete is megjelent, műfordításai hangos sikert arattak.

 

„Nyolcéves gigászi munkája, az Isteni színjáték magyarítása kizökkentette a magyar irodalmi hatástörténetet, új medret váj, mert miatta a Dante-olvasás kikerülhetetlenül része lett annak, ahogy magunkra nézünk, illetve ahogy a mai magyar irodalom lát minket, és ennél többet költő, fordító nem is remélhet”, méltatta laudációjában Grecsó Krisztián.

György Péter esztéta, médiakutató, egyetemi tanár az ELTE Művészetelméleti és Médiakutatási Intézetének igazgatója, a Média és Kommunikáció tanszék oktatója. A Magvető gondozásában kiadott Az ismeretlen nyelv– A hatalom színrevitele című kötetében azt vizsgálja, hogy az 1945 utáni Magyarországon a politikai hatalom és a megszületett társadalmi rend miként követelt új szerepeket, új kényszereket és újfajta kommunikációt az emberektől, hogyan gyengültek meg a válaszfalak az intim szféra és a nyilvánosság között, és ez milyen következményekkel járt, milyen csapdák álltak az úton, és ezeket hogyan lehetett elkerülni.

A Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület 2017-es díjazottai közt van még Ladik Katalin, Ménes Attila és Dérczy Péter.

2016-ban Bognár Péter, a Régi Magyar Irodalom Tanszék tudományos segédmunkatársa A rodológia rövid története, Gerőcs Péter PhD-hallgató a Győztesek köztársasága című művéért részesült Artisjus Irodalmi Díjban. 2015-ben Szilágyi Márton, az ELTE BTK XVIII–XIX. századi Magyar Irodalomtörténeti Tanszék vezetője a Csokonai Vitéz Mihály pályáját bemutató, A költő mint társadalmi jelenség című kötetéért vehette át a szervezet elismerését irodalomtörténet kategóriában.

Forrás: hvg.hu