Az ELTE rendezte a TORCH első éves fórumát

2022.03.07.
Az ELTE rendezte a TORCH első éves fórumát
A CHARM-EU Szövetség fenntarthatósági projektjének rendezvényén európai egyetemi szövetségek, a kormányzati, a vállalati és a társadalmi szféra képviselői vitatták meg a legújabb kutatási-innovációs trendeket, kihívásokat. A hibrid esemény házigazdája az ELTE volt. A programot Borhy László rektor nyitotta meg, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter videóüzenetben köszöntötte a résztvevőket.

Miközben a szakértők véleménye jelentősen eltér azzal kapcsolatban, milyen további veszélyeket hordoz a COVID-19, abban mindenki egyetért, hogy a világjárvány számos szempontból és számos szektorban végleg megváltoztatta a körülöttünk lévő világot. A CHARM European University Szövetség kutatási-innovációs projektje, a TORCH (Transofrming Open Responsible Research & Innovation through CHARM) első éves fórumának fő kérdése az volt, hogyan járulhatnak hozzá az egyetemek és az európai egyetemi szövetségek a tudás európai belső piacához, és hogyan tudják maximalizálni a kutatás és az innováció hatását a világjárvány világában egy jobb, befogadó és fenntartható jövő érdekében.

A TORCH projekt 2021 januárjában vette kezdetét, első 15 hónapjának (2021. január–2022. március) elsődleges feladata pedig az volt, hogy öt fő területen felmérje a partneregyetemek (Barcelonai Egyetem, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Montpellier-i Egyetem, Trinity College Dublin, Utrechti Egyetem) jelenlegi helyzetét és közös fejlesztési lehetőségeit. Ez a felmérő tevekénység a következő területeken folyt: közös alapelvek, közös kutatási kihívások (common science agenda), vállalati együttműködések, nyílt tudomány (open science), társadalmi szerepvállalás (public engagement). A Szövetség partneregyetemei az Annual Forum során számos eredményüket mutatták be a résztvevőknek.

Az eseményen magyar részről Stéger Csilla közgazdász, a PwC Magyarország Kft. szakértője tartott plenáris előadást, melynek keretében a korunkban a felsőoktatás előtt álló kihívásokat, valamint az ezek nyomán felmerülő legsürgetőbb feladatokat tekintette át. A felsőoktatás és a vállalati szféra együttműködéséről a Richter Gedeon Nyrt. képviseletében Urbányi Zoltán osztályvezető beszélt, aki az ELTE-vel folytatott sikeres együttműködés aspektusait mutatta be. A rendezvény záró szekcióját, melyet a szervezők az Open Science területének szenteltek, Aczél Balázs, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar tudományos és nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettese, a TORCH Open Science munkacsomag vezetője elnökölte. A rendezdény moderátorai Magyari Enikő és Takó Ferenc voltak.

A Fórum teljes programja rövidesen elérhetővé lesz a YouTube-on.

A TORCH projektről részletesen itt olvashat. 
Beszámolók az eddigi eredményekről