Bővülő külkapcsolatok

2017.10.25.
Bővülő külkapcsolatok
Az Udmurt Állami Egyetem delegációja tett látogatást 2017. október 17-én az ELTE-n, azzal a céllal, hogy áttekintsék az intézmények között fennálló együttműködés bővítésének lehetőségeit. Galina Merzylakova professzort, az Udmurt Állami Egyetem rektorát és Natalia Kondratievát, az Udmurt, Finnugor és Újságíró Kar dékánját Hamar Imre, az ELTE rektorhelyettese fogadta.

Az oroszországi Udmurt Köztársaság fővárosában, Izsevszkben működő 86 éves Udmurt Állami Egyetemen (UDGU) jelenleg 8000 hallgató több mint 60 alap- és mesterképzésen folytat nappali tagozatos tanulmányokat. Az intézményben 1971 óta tanítanak magyar nyelvet, 1994 óta pedig magyar lektor is segíti, hogy BA és MA szintű magyar szakos oklevelet szerezhessenek az egyetem hallgatói. Az eltelt időszak magyar lektorai – egy kivétellel – mindannyian az ELTE-n végeztek. A két egyetem 2010-ben kötött bilaterális együttműködési megállapodást, ennek értelmében az intézmények között folyamatos az oktatói és hallgatói csere.

Az Udmurt Állami Egyetemen 2010 óta működik a Balassi Intézet moszkvai Magyar Kulturális, Tudományos és Tájékoztatási Központja által alapított Magyar Pont, melynek teljes berendezését – beleértve az informatikát és a hungarológiai témájú szakirodalmat is – a magyar kormány finanszírozta. A könyvadományokhoz  az ELTE BTK Finnugor Tanszéke is rendszeresen hozzájárul.

A hazánkba első alkalommal látogató Galina Merzylakova rektornak Hamar Imre bemutatta egyetemünk történetét és szervezeti felépítését. A delegáció másik tagja, Natalia Kondratieva dékán jól ismeri a magyar nyelvet és kultúrát, mivel a 2016/17-es tanévet vendégkutatóként az ELTE Finnugor Tanszékén töltötte.

A találkozó fő célja az volt, hogy a jelenleg érvényben lévő együttműködést kiterjesszék BA szintre, illetve egyéb tudományterületekre is. A felek áttekintették a megújítandó megállapodás tervezetét, és egyetértettek abban, hogy számos lehetőség kínálkozik az együttműködés kibővítésére, az oktatási tevékenység mellett többek között a kutatás és publikálás terén is.

Hamar professzor felhívta a figyelmet az ELTE új képzéseire, illetve hangsúlyozta, hogy

az egyetem szívesen fogad a bölcsészettudományok mellett más szakterületen tanulmányokat folytató hallgatókat is valamennyi képzési szinten.

A finnugrisztika és hungarológia mellett az UDGU az együttműködést a szlavisztikai, társadalomtudományi, tanári módszertani és egyes természettudományi képzésekre tervezi kiterjeszteni.

A rektorhelyettes elmondta, hogy az udmurt hallgatók ELTE-s tanulmányait a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram támogathatja. Ebben a programban jelenleg is tanul egy mesterképzést folytató udmurt hallgató. Az ELTE diákjai többnyire az UDGU nyári egyetemein vesznek részt, melyhez a fogadó egyetem évente egy ösztöndíjat adományoz. Ehhez csatlakozva Hamar professzor felajánlotta, hogy az ELTE is biztosít egy ösztöndíjas nyári egyetemi helyet.

A közvetlen hangulatú találkozón a rektorhelyettes szólt a nyelvrokonságról és az udmurt-magyar kapcsolatok fontosságáról a magyar tudományosság számára. Ezzel is jelezve azt, hogy az ELTE elkötelezett és partner a kisebbségi népek és veszélyeztetett nyelvek fennmaradásáért folytatott tevékenységben.

A megbeszélésen a Finnugor Tanszék részéről Klima László tanszékvezető és Salánki Zsuzsanna adjunktus vett részt.