Drónrajokból fényszobrok

2018.09.07.
Drónrajokból fényszobrok
Előd Ágnes szobrászművész lebegő szoborkülönlegességeinek fénykép- és videódokumentációit az Óbudai Társaskörben állították ki. Az alakjukat változtatni tudó, fényes szobrokat az ELTE Fizika Tanszék kutatóiból alakult CollMot Robotics beszélő drónjai hozták létre. A kiállítást Vicsek Tamás egyetemi tanár nyitotta meg.

A Magyar Képzőművészeti Egyetem új interfészekkel és interaktív technikákkal foglalkozó művésztanára 2016 óta készít alakjukat változtatni tudó, lebegő szobrokat. A mozgó szobrok fényforrásai az ELTE Fizika Tanszékének kutatóiból alakult CollMot Robotics rajban repülő drónjaira vannak felszerelve, pályájukat a szobrász 3D-s animációi vezérlik.

„Kétféle módon készítem a szobrokat – mondja el az alkotás folyamatáról Előd Ágnes. – Az első esetben a formák változása szabad szemmel is követhető, a másodikban nem. De ha hosszú expozíciós idővel fotózzuk a mozgást, kapunk egy térrajzot. A technológiából adódóan a szobrok igen nagyok, és 100–200 méter átmérőjű pályán mozognak. Ezért együttes bemutatásukra csak úgy van lehetőség, ha videódokumentációként vagy print formájában állítjuk ki őket” – magyarázza Előd Ágnes.

"Számunkra rendkívül izgalmas gondolat volt, hogy akár több száz méter nagyságrendű térben olyan mozgásokat állítsunk elő drónok egész rajával, amelyek szoborként is értelmezhetőek, örömmel vállaltuk az együttműködést" – emlékezik vissza Vicsek Tamás. A csapat jelenleg 50 drónnal készít fényinstallációkat.

Előd Ágnes és a robotikusok drónflottáját a a nagyközönség augusztus 20-án, az ünnepi tűzijátékon láthatta,  amikor a világító drónok összehangolt repülésének eredményeként kirajzolódott az égen a csodaszarvas, a kereszt és a szent korona.

A kiállítás megtekinthető hétfő kivételével minden nap 15 és 19 óra között az Óbudai Társaskörben (1036 Budapest, Kiskorona utca 7.).

Fotó: Pixabay/Propeller