Egyedülálló videósorozat készült az ELTE etológusainak mindennapjairól

2022.12.20.
Egyedülálló videósorozat készült az ELTE etológusainak mindennapjairól
A kutatók által készített rövidfilmek a viselkedéstudomány legújabb eredményeit mutatják be, és ingyenesen elérhetők a YouTube-on és a Facebookon.

Világszinten egyre több a kutyás kutatások száma, és a területen is kimagaslanak az ELTE TTK-n működő kutatócsoport eredményei. Etológusaink rendre nyerik el az ERC és Lendület pályázatokat, lassan két évtizede a legközismertebb kutyakutatóknak számítanak. Ebben fontos szerepe van annak, hogy sikeresen vonják be a hazai kutyatartókat a vizsgálataikba, és az ismeretterjesztésre is nagy hangsúlyt helyeznek.

A Viselkedésbiológia nektek – veletek sorozat az etológia módszertanát és tanszékhez tartozó Szenior Családi Kutya Programot, Alfa Generáció Labort, Neuroetológia és Lendület Társállat Kutatócsoportot mutatja be. A kutyákon kívül más társállatfajokkal, sőt még gyerekekkel is találkozhatnak a nézők az átlagosan 16 perces részekben. A záró epizódban az Etológia Tanszék alapítója, Csányi Vilmos és tanítványa, a jelenlegi tanszékvezető Miklósi Ádám beszélgetnek arról, hogyan fejlődtek a kutatások.

"Behívtam négy embert, Ádámot is, és mondtam, hogy válasszanak: el lehet menni vagy lehet velem kutyázni. Nagyon savanyú képet vágtak, és mondták, hogy jó, akkor kutyázunk veled. Mondjam meg, hogyan? Mondom, fogalmam sincs. Így indult. És aztán kitaláltuk együtt" – meséli a kezdetekről Csányi Vilmos a filmben.

A filmsorozat írói, ötlet- és házigazdái Bognár Zsófia doktorandusz és Lenkei Rita doktorjelölt, a vágó Bognár Zsófia, a hangmérnök Faragó Tamás vokalizációkutató, a vezető operatőr és zeneszerző Leéb Ádám, a felelős szerkesztő Kubinyi Enikő Lendület kutatócsoport-vezető. A filmek az NKFIH Mecenatúra program támogatásával készült, és ingyen elérhető a legnagyobb videómegosztón, valamint közösségi oldalon.

A hat rész:
1. rész: Az etológiai vizsgálatok megtervezése. Módszertan 1.
2. rész: Az adatgyűjtés, elemzés és publikálás. Módszertan 2.
3. rész: A Szenior Családi Kutya Program
4. rész: Az Alfa Generáció Labor
5. rész: A Neuroetológiai Kutatócsoport
6. rész: A Társállatok Kutatócsoport, múlt és jövő

A videósorozat mellett a kutatók tudományos előadásokat is elérhetővé tettek a Mecenatúra támogatásával. A 2022-es kutyakonferencián ismertetett kutatásokat az alábbi filmben ismerheti meg.

Forrás: ELTE TTK