ELTE-n végzettek a munkaerőpiacon

A diplomások pályakövetésének talán legfontosabb és leginkább egyértelmű eredményeit a végzettek elhelyezkedését elemző kérdésekre adott válaszok nyújtják. A munkába állás nyomon követése nemcsak a jelenlegi és leendő hallgatóknak, de a képzést alakító döntéshozók számára is nagy súllyal bíró visszajelzés. Pályakövető felmérésünkben ezzel a témakörrel is foglalkoztunk.

A munkavállalói sikeresség egyszerű mutatójaként a foglalkoztatottságot vizsgáltuk: a végzés óta legalább egyszer elhelyezkedett végzettjeink túlnyomó többsége (79%) teljes időben dolgozott, s ezzel párhuzamosan alacsony volt (2,8%) a munkanélküliek aránya. A fennmaradó inaktív válaszadók többsége még felsőfokú tanulmányokat folytatott, alkalmi munkát végzett, vagy rendelkezett állandó munkával, csak a kérdőív kitöltése idején éppen inaktív státuszban volt (pl. szülési szabadságát töltötte).

Állandó munkahely az első végzettség megszerzését követően

Az abszolutórium vagy diploma megszerzése utáni időszakra vonatkozóan azt kérdeztük, hogy rendelkeznek vagy rendelkeztek-e állandó munkahellyel a végzettek. A frissdiplomás válaszadók 68,6%-ának már volt állandó munkahelye. Az állandó munkahellyel eddig nem rendelkezők között természetesen felülreprezentáltak a tanulmányaikat (még) folytató végzettek (összegyetemi szinten a válaszadók 18,2%-a). Az állandó munkahellyel már rendelkezők arányában ugyanakkor figyelemreméltó kari különbségek találhatók. Legmagasabb az elhelyezkedési arány a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karon 91,8%-kal, ezt követi a sorban 87,4 %-kal az Állam- és Jogtudományi Kar, 82%-kal az Informatikai Kar, 77,5 %-kal a Tanító- és Óvóképző Kar, 72,9%-kal a Pedagógiai és Pszichológiai Kar és 72%-kal a Társadalomtudományi Kar. Legalacsonyabb az elhelyezkedési arány a Bölcsészettudományi Kar- (62%), valamint a Természettudományi Kar végzettjei között (60,1%). Természetesen, ezek az adatok fenntartással kezelendők, mivel a felmérésben nem minden ELTE végzett vett részt. Ebből kifolyólag egyes karokon, illetve szakokon végzett hallgatók más karok, szakok végzettjeit felülreprezentálják a mintában.

Az állandó munkahellyel rendelkező végzettek aránya
(érvényes válaszok százalékos megoszlása)
(a feltett kérdés: Volt állandó munkahelye az első végzettség (abszolutórium) megszerzése óta?)


A végzettek arról is nyilatkoztak, hogy hány munkahelyük volt eddig. A kérdésre válaszolók kétharmadának egyetlen munkahelye, negyedüknek két, tizedüknek három munkahelye volt a végzés után, kb. huszaduknak volt ennél több, 5-9 munkahelye a végzés óta eltelt maximum három év alatt.

Az abszolutórium megszerzése óta már elhelyezkedett végzettek java részének aktuálisan is van állandó munkahelye, 79,4%-uk dolgozik teljes állásban vállalatnál vagy más szervezetnél/intézménynél, és közülük minden ötödik (az összes válaszadó 15,2 %-a) a nyolc órás munkája mellett még egyéb munkákat is vállal. További 5,1% rendelkezik állandó munkahellyel, de inaktív státuszban van (egészségügyi ok vagy szülési szabadság miatt). Alacsony azon válaszadók aránya, akik pusztán alkalmi munkákat vagy megbízásos munkákat végeznek (6,9%). A saját vállalkozást működtetők hányada szinte elenyésző a végzettek között: 1,8%.

A munkahellyel nem rendelkezők többsége még nappali tagozaton folytat felsőfokú tanulmányokat, a munkanélküli állományban lévők a kérdésre válaszolók 2,8%-át teszik ki.

Minden kar esetében a teljes munkaidős foglalkoztatás jelenik meg a legnagyobb arányban, ezen belül is az Állam- és Jogtudományi Karon a legmagasabb a ráta (78,2%). Ezt az összes kar esetében azok száma követi, akik a teljes munkaidős foglalkoztatottság mellett egyéb munkákat is vállalnak. Ezt a két kategóriát összeadva a legmagasabb „cégnél, más intézménynél történő teljes munkaidős foglalkoztatottság” az IK-ra jellemző (94,7%), ezt követi az ÁJTK (86,9%) és a TÓK (83,3%). Az elsősorban alkalmi vagy szerződéses munkákat végzők aránya a BTK-n (13,3%) a legmagasabb. A felmérés idején inaktív státuszban a BGGYK végzettjei közül voltak a legtöbben (12%).

Cégnél, intézménynél teljes munkaidőben dolgozók aránya


Az ELTE-s végzettek elhelyezkedésével kapcsolatban tehát elmondhatjuk, hogy a tanulmányok befejezése óta döntő többségük legalább egyszer már dolgozott, legtöbbjük teljes munkaidőben. Az elhelyezkedésben ugyan kimutathatóak kari különbségek, de a legalacsonyabb eredmények is viszonylag nagyarányú elhelyezkedést mutatnak.

A jelen cikk folytatásában új szempontok szerint fogjuk elemezni a végzettek elhelyezkedését.

2011.06.28.