Érkezik a Moodle 4

található: Búcsúzik a Moodle 3, jön a Moodle 4!
Az érkező a Moodle 4, középpontban a felhasználói élmény javításával, nagymértékben átalakítja a Moodle LMS-t. Új integrációkat, funkciókat és eszközöket fog tartalmazni, amelyeket mind kifejezetten arra terveztek, hogy átlátható és egyszerűen kezelhető, kényelmes tanulási környezetet teremtsenek a tanulók, oktatók, rendszergazdák számára.
2022/23-as tanév tavaszi félévétől kezdve választható opcióként már megjelenik majd a Neptunban a Moodle 4 a kiegészítő keretrendszerek igénylésénél. Ebben a félévben még publikus béta verzióként fog szerepelni, majd a következő év szeptemberétől kezdve már a Moodle 3.1 helyébe lép. A tavaszi félév során a rendszer tesztelésén, tapasztalatgyűjtésen és az új lehetőségek kiaknázásán lesz a hangsúly, hogy az átállás minél zökkenőmentesebb legyen. Az új verzióra átállás őszi félévre való időzítése pedig lehetőséget ad az oktató kollégáknak, hogy a megszerzett tapasztalatok fényében a nyári időszakban felkészülhessenek az új rendszer használatára.
Milyen előnyei várhatóak az új rendszernek?
- rendszerműveletek gyorsulása
- szinkronizációs idő csökkenése
- jobb kezelhetőség, megbízhatóság
- hatékonyabb erőforrás optimalizálás
- beépíthető bővítmények
- átláthatóbb felépítés, up-to-date design
Figyelem! A Moodle 3.1 kurzusai nem kerülnek átmigrálásra az új rendszerbe! A régi rendszer az új mellett pár évig ugyanakkor párhuzamosan létezni fog. Az őszi félévtől kezdve azonban új kurzusokat a régi rendszerben nem lehet már létrehozni. A kurzusok importálása továbbra is működő funkció lesz a rendszerek között, csupán ezt az oktatóknak manuálisan kell elvégezni a következő módon.
A Moodle keretrendszer használó kollégáknak erősen javasoljuk, hogy új kurzusaikat már az új környezetben kezdjék el fejleszteni. Így lesz biztosítható az új kurzusok hosszútávú felhasználhatósága. A Moodle 4 keretrendszer vizuális megjelenése és a korábbi plug-in-ok integrációja várhatóan 2023 szeptemberében lesz végleges.
Hallgatók és Moodle 4
A rendszer továbbra is a Neptun-kód + jelszó megadásával autentikálja a résztvevőket. Az új verzióban létrehozott kurzusukról azonban nem küld értesítőt a rendszer, az oktatóknak kell jelezniük, melyik rendszer tartalmazza a tárgyhoz kapcsolódó anyagokat.
Visszajelzések
A publikus béta verzió várhatóan február közepétől lesz széleskörben elérhető az egyetemi közösség számára.
Biztonsági okokból azoknak az oktatóknak, akik a Moodle 4-ben igénylik meg az új rendszerüket, párhuzamosan a Moodle 3.1-ben is létrejön kurzusuk, elkerülve az esetleges technikai, vagy az új felület ismeretlenségéből adódó fennakadásokat. Mindazonáltal kérjük oktatóinkat, hogy a rendszer használatával járó tapasztalatokat, meglátásokat, osszák meg velünk is az alábbi e-mail címen keresztül: elearning@oktig.elte.hu |
![]() |