Fókuszban az okos falvak

2022.04.21.
Fókuszban az okos falvak
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Kassai Műszaki Egyetem és a konzorcium vezetője, az Interindustria Tudásközpont Alapítvány közös projektben foglalkozott a vidéki települések fejlesztésével.

A Smart Communities 2.0 – How to be smart in the countyside? projekt alapkoncepciója, hogy az „okosság" nem a városok kiváltsága, a fenntartható jólét vidéken is elérhető a legújabb technológiák alkalmazásával. A határokon átívelő Interreg-programban a hazai és szlovákiai szakemberek olyan szolgáltatáscsomagokkal foglalkoztak, amelyek segítségével a helyi, vidéki közösségek minél inkább bevonhatók a digitális világba, és helyi erősségeikre támaszkodva indíthatnak új projekteket a település fejlődésének érdekében.

A kutatás szempontjából az „okosság” legfontosabb elemei a digitalizáció, az IKT, az infrastrukturális szektor és a közszolgáltatások új megoldásai voltak, valamint mindazok az erőfeszítések, amelyek a negatív demográfiai és gazdasági változások ellen irányulnak ezeken a területeken.

A magyar–szlovák tudományos munkacsoport több, hiánypótló dokumentumot is összeállított. A Jó Gyakorlatok Kézikönyv azzal a céllal készült, hogy bemutasson harminc, korábban indult (és még mindig működő) kezdeményezést a világ különböző országaiból. A jó gyakorlatokat hét különböző kategóriába sorolták: egészségügy, IKT/infrastruktúra, helyi gazdaságfejlesztés, közszolgáltatások, „okos” közösségek, turizmus/rekreáció/kultúra és közlekedés. A nemzetközi projektben létrejött egy Iránytű is, amely a vezérfonalként segíthet a településeknek az okossá válás során. Fontos eredmény lett egy Kézikönyv is, amelyben a települési önkormányzatok a számukra fontos internetes forrásokat és felhasználási lehetőségeiket ismerhetik meg, készült egy Okos Falu Indikátor Rendszer is.

A mintegy 180 ezer euróból megvalósuló, 2020 októbere és 2022 májusa között zajló programban az ELTE Földrajztudományi Központ Regionális Tudományi Tanszékéről Jakobi Ákos, Szabó Pál és Szalkai Gábor egyetemi docens, Kiss János Péter egyetemi adjunktus, a Társadalom- és Gazdaságföldrajzi Tanszékről Berki Márton és Farkas György egyetemi adjunktus vett részt. Az egyetemi hallgatók speciális kurzuson kapcsolódhattak be a programba, saját mini-kutatásokkal és elemzésekkel vehettek részt az „okos falu” indikátorok kialakításában. Fontos eredmény, hogy az érintett települési önkormányzatok megismerkedhettek az okos falvak jellemzőivel, és így a most indult új uniós ciklusban smart célú támogatásokra pályázhatnak majd.