Gondolattérkép-készítő alkalmazások

dr. Virányi Anita | 2022.01.07.
Gondolattérkép-készítő alkalmazások
Nem segítenek a listák, összegzések a hallgatóknak a megértésben? Esetleg ötletgyűjtéshez keres újabb lehetőségeket? Talán az online gondolattérképek készítése lehet a megoldás. Íme egy rövid áttekintés, ami segíthet választani az online gondolattérkép-készítő alkalmazások között!

Korábban már írtunk arról, hogy milyen eszközök lehetnek hasznosak ötletgyűjtésre. Szó esett például a Mindmeisterről mint gondolattérkép-készítő alkalmazásról, ami segíthet áttekinthetően összeszedni a felmerülő javaslatokat. Most is szó esik erről az alkalmazásról, de most kicsit más szemszögből.

1. Miért lehet hasznos a gondolattérkép?

Fontos alapot képez a hallgatók tudásának alakításában a fogalmak, megközelítések alapos ismerete.  A fogalmak közötti kapcsolatok, összefüggések megértése sem hanyagolható el. Ebben gyakran nem sokat segít a hallgatóknak a hagyományos listázás, a definíciók magolása; sokkal inkább a szerteágazó kapcsolatok vizuális megjelenítése lehet hasznos. Emellett sokan gyorsabban képesek tanulni, ha vizuálisan is ábrázolni tudják azt, amit szeretnének elsajátítani. Azaz nem csupán a megtanításban, hanem a megtanulásban is sokat jelenthet a „káosz tisztázásban” a látványosabb megjelenítés. De egy kutatási terv, kutatási projekt szövevényes rendszerének követését is jól támogathatja az ábrázolás.

Mindezekre kiváló lehetőséget nyújthat az online gondolattérképek készítése, ami – céltól, időráfordítástól, eszköztől is függően – a végtelenségig építhető, formálható, mind tartalmi, mind formai értelemben.

Az online gondolattérképet céljainknak, lehetőségeinknek, tudásunknak és a feldolgozandó tanulási tartalomnak megfelelően sokféleképpen használhatjuk – csak néhány ötlet mindehhez:

  • javaslatok, gondolatok összegyűjtésére,

  • egy téma felépítésének ábrázolására, a részeik közötti kapcsolódások megjelenítésére,

  • egy tanulási vagy munkafolyamat tervezéséhez, a lépcsőfokok, tennivalók ábrázolására,

  • tématerv készítéséhez (szak)dolgozat, disszertáció kidolgozásakor,

  • egy-egy témakör kapcsolódó tartalmainak (szöveg, kép, videó, hiperlink, stb.) gazdag megjelenítésére, végső soron a komplex kidolgozására,

  • páros vagy csoportos munka támogatására az együttműködésben.

A felsorolásból az is kitűnik, hogy az online gondolattérképet alkalmazhatjuk mi magunk oktatóként, de bevethető a hallgatói munkákhoz is. Sőt, vannak olyan hallgatók, akik a szóbeli vizsgáikon a felkészülési idő alatt a tételüket gondolattérkép formájában készítik el (ez persze inkább az offline vizsgázás során lehet megoldható).

2. Milyen eszközöket használjak gondolattérkép készítéséhez?

Amikor megfelelő eszközt keresünk gondolattérkép készítéséhez, érdemes először tisztázni magunkban, hogy mire van szükségünk, „mit tudjon” a felület. Ahhoz, hogy ez könnyebben megtörténhessen, az alábbiakban három ismertebb online gondolattérkép-készítő lehetőséget mutatunk be aszerint, hogy:

  1. hogyan lehet regisztrálni rá,

  2. milyen ingyenesen használható elemei vannak,

  3. magyar nyelven használható-e,

  4. böngészőben, mobilappban használható-e,

  5. milyen főbb funkciói vannak,

  6. milyen hasznos funkciói vannak oktatói szemmel nézve.

Nem törekszünk teljességre, és igyekszünk elkerülni a túlságosan részletező ismertetést, inkább a kiemelés, a figyelem felkeltése a célunk (lásd 1. kép).

Mindmeister

A Mindmeister az egyik legismertebb gondolattérkép-készítő alkalmazás, sokan használják. Nem is véletlen, hiszen sokféle lehetőséget kínál.

Regisztráció: Mód van a már meglevő Google-account, Facebook profil adataival való regisztrációra, de munka céljából talán hasznosabb, hogy alkalmas az Office365-tel való belépésre, azaz az egyetemi email címünkkel egyszerűen tudjuk használni. Természetesen lehetőség van egyszerű email-es regisztrációra is bármilyen címmel.

Ingyenesség: Előfizetés nélkül 3 gondolattérkép készíthető benne, továbbá használható a prezentáció mód, és az exportálásnál .txt formátumban lehet lementeni a tartalmat.

Nyelv: A felület a nagy világnyelveken használható, magyar nyelvű alkalmazására nincsen mód.

Felhasználói felület: A Mindmeister rendelkezik webes felülettel, ami böngészőben kiválóan használható, de elérhető a mobilalkalmazása is, iOS-re és Androidra egyaránt.

Főbb funkciók: Használható a létrehozás, aminek során szöveg, kép, videó, link beszúrása és fájl csatolása is alkalmazható. Lehetőségünk van a publikus mód használatára, amivel mások számára is könnyen láthatóvá tehetjük a munkánkat. A felület lehetőséget ad arra, hogy többen akár szinkrón, akár aszinkron formában közösen dolgozzunk ugyanazon a gondolattérképen, együttműködésben alakítsuk a tartalmát. A létrehozott gondolattérképet eljuttathatjuk másokhoz a megosztás alkalmazásával (link vagy beágyazás formájában is).

Hasznos funkciók oktatóknak: A gondolattérkép elkészítéséhez sablonok közül választhatunk, ami megkönnyítheti – különösen kezdetben – a kialakítás menetét, ötletet adhat a járatlanabb felhasználó számára. Fontos tudni, hogy – bár nem az ingyenes verzióban, de – elérhető funkció a history mode, azaz amikor az oktató „visszatekerheti” a gondolattérkép kialakításának folyamatát. Ez hasznos lehet, ha szeretnénk látni, hogy ki és milyen módon, melyik elemet tette hozzá a kidolgozott gondolattérképhez, és megismerhető ezáltal az is, hogy hol lehet elakadás, megértési probléma a tartalommal kapcsolatban. Hasznos funkció a prezentáció mód, aminek segítségével gond nélkül kivetíthető, bemutatható a prezentáció nagyobb közönség előtt, online is. A megosztás során segítségünkre lehet a beágyazás mód, amikor egy weboldalon vagy LMS rendszerben (pl. Canvas, Moodle) helyezhetjük el a gondolattérképünket megtekinthető módban. Segítheti a közös tudás építését a publikus könyvtár lehetősége, ahol azokat a gondolattérképeket tárolhatjuk, amelyeket sokak számára hasznosnak gondolunk.

A Mindmeister árazása igyekszik tekintettel lenni az oktatásban dolgozókra, és elérhető mind a négy csomagja oktatási változatban is (ugyanolyan tartalommal, mint a nem oktatási verziókban).

Coggle

Sokak körében népszerű a Coggle gondolattérkép-készítő is, lehetőségei hasonlóak a Mindmeisteréhez, de mégis kicsit más.

Regisztráció: A felületre Google profillal, Microsoft azonosítóval, vagy akár Apple felhasználóként is lehet regisztrálni. Lehetőség van ezek nélkül is Google vagy Microsoft accountot létrehozni, így más email cím birtokában is használható ez a regisztrációs út.

Ingyenesség: Az ingyenes csomag lehetővé teszi 3 privát (másokkal nem megosztható) és korlátlan nyilvános gondolattérkép elkészítését. Ezen kívül elérhető a változások követését mutató history mode, és a kész gondolattérképek letölthetők PDF vagy képformátumban. Azt is biztosítja a csomag, hogy megosztott mappákat használjunk, ahol másokkal közösen szerkesztett gondolattérképeinket tárolhatjuk.

Nyelv: Magyar nyelven nem érhető el a felület, de a nagyobb nyelveken biztosított a használata.

Felhasználói felület: Ez a gondolattérkép-készítő lehetőség webes felületen érhető el, mobilalkalmazás nem készült hozzá.

Főbb funkciók: A főbb lehetőségei nagyon hasonlóak a Mindmeisteréhez, a létrehozás során használható szöveg, kép, videó, link, valamint checkbox is. Elérhető a publikus és a privát térképek készítésének lehetősége, biztosított az együttműködés, azaz másokkal közösen is tudunk gondolattérképet szerkeszteni. Továbbá mód van az elkészített térképek másokkal való megosztására (link és beágyazó kód használatával is).

Hasznos funkciók oktatóknak: Oktatói szemmel hasznos funkció lehet a változások nyomon követését biztosító history mode, ami itt az ingyenes verzióban már elérhető. Segítségünkre lehet a megosztott mappa, amiben akár évfolyamok, csoportok vagy kurzusok, esetleg más egyéni szempont szerint tudjuk tárolni a privát vagy publikus térképeket. Ez lehetővé teszi a hallgatók közötti együttműködést is. Kényelmes funkció az email címmel történő meghívás, amivel akár egész csoportokkal meg tudjuk osztani a gondolattérképet, ha nem szeretnénk teljesen nyilvános térképet használni.

Összességében a Coggle nagyjából ugyanazokkal a funkciókkal rendelkezik, mint a Mindmeister, de az ingyenes csomagja több lehetőséget biztosít a felhasználó számára.

Bubbl.us

Ez a felület is széles körben ismert lehetőségnek számít, és hasonló funkciókkal rendelkezik, mint az előző kettő. Ugyanakkor mégis van jelentős különbség hozzájuk képest, például a regisztráció nélküli használati mód ilyen.

Regisztráció: A felületre regisztrálhatunk Google vagy Facebook profilunk használatával, de egyszerű email-es regisztrációra is van lehetőség. Ugyanakkor hasznos lehet például az alkalomszerű használathoz a regisztráció nélküli mód, ami korlátozott funkciókkal ugyan, de elérhető.

Ingyenesség: 3 csomagja közül az ingyenes verzióban 3 gondolattérkép készítésére van lehetőség, valamint a kész térképek képformátumban történő letöltése, illetve a megosztás lehetősége áll még rendelkezésre.

Továbbá ingyenesen használható a regisztráció nélküli módban: egy gondolattérkép letöltése .png vagy .jpg képformátumban, HTML formátumban és .txt formában. Lehetőség van a prezentáció mód használatára, valamint a térkép kinyomtatására is ebben a módban.

Nyelv: A felület magyar nyelven nem érhető el.

Felhasználói felület: A gondolattérképek készítése webes felületen érhető el, mobilapp használatát nem teszi lehetővé.

Főbb funkciók: Az alapvető funkcióiban nem tér el imént bemutatott két társától, a létrehozás során használható szöveg, kép, 16MB-ig videó, és link beszúrására is van mód. A publikus mód lehetővé teszi a készített térképek közzétételét, megosztását, és lehetőség van a valós idejű együttműködésre a készítés során.

Hasznos funkciók oktatóknak: Hiányolhatjuk oktatói szemmel a változások követésére módot adó history mode-ot, de ezen kívül a felület az előző kettőhöz hasonló előnyös funkciókkal rendelkezik az oktatók számára. Kiemelhető itt a regisztráció nélküli használati mód, ami megkönnyítheti a közös órai alkalmazást is akár.

A Bubbl.us is törekszik támogatni az oktatási célú felhasználást, így 50%-kal alacsonyabb áron teszi elérhetővé fizetős csomagjait az oktatásban és a nonprofit szervezeteknél dolgozó felhasználók számára.

3. Összegzés

A három, szélesebb körben ismert gondolattérkép-készítő alkalmazás lehetőségeinek áttekintése jól mutatja, hogy alapvető különbségek nincsenek a különböző lehetőségek között, inkább kisebb kényelmi változtatásokat találni (lásd 1. kép).

1. kép: A három gondolattérkép-készítő oldal funkcióinak áttekintése címszavakban (Canva sablon felhasználásával a szerző saját szerkesztése).

Ahhoz, hogy melyik lehetőséget használjuk, az is döntő szempontnak tekinthető – a pedagógiai-didaktikai célokon, a tananyag jellemzőin és az egyéb tanulási körülményeken kívül–, hogy melyik tűnik „kézre állóbbnak” számunkra. A gondolattérkép-készítő alkalmazások használatával kapcsolatos módszertani szempontokról egy későbbi cikkünkben írunk majd.