Pro Urbe díjas Vékás Lajos

2018.11.22.
Pro Urbe díjas Vékás Lajos
Az egységes főváros megalakulásának 145. évfordulóján Tarlós István Budapest főpolgármestere Pro Urbe Budapest díjat adományozott Vékás Lajos, az ÁJK professor emeritusa, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, az ELTE korábbi rektora számára.

A kitüntetést a Közgyűlés a magyar polgári jog, az összehasonlító polgári jog és a nemzetközi magánjog területén végzett kutatásaiért, kiemelkedő oktatói és vezetői munkájáért adományozta az ÁJK professor emeritusának. Tarlós István köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy a díjazottak olyan követhető és követendő egyéniségek, akik a személyükben hitelesítenek értékeket, életcélokat.

Vékás Lajos Széchenyi-díjas jogtudós, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, 2014-től társadalomtudományi alelnöke. 1990-től 3 éven át az ELTE rektora. 1958-ban kezdte meg egyetemi tanulmányait az ELTE Állam-és Jogtudományi Karán, ahol 1963-ban szerzett jogi doktorátust. Diplomájának megszerzése után az ELTE polgári jogi tanszékén kezdett el tanítani, ahol 1979-ben docensi és tanszékvezetői, 1984-ben pedig egyetemi tanári kinevezést kapott. 1999-ig a Polgári Jogi Tanszék vezetője. 1985 és 1986, valamint 1987 és 1990 között az egyetem rektorhelyettese. 1976-ban védte meg az állam- és jogtudományok kandidátusi, 1984-ben pedig akadémiai doktori értekezését. 1990-ben megválasztották a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1995-ben pedig annak rendes tagjává. Az MTA Állam- és Jogtudományi Bizottsága Elnökségének tanácskozási jogú tagja, emellett több nemzetközi jogtudományi szervezet tagja. Fő kutatási területei a magyar polgári jog, az összehasonlító polgári jog és a nemzetközi magánjog.

1992-ben Budapest Főváros Közgyűlése rendeletben határozott a Pro Urbe Budapest díj alapításáról. Ez a díj azoknak a személyeknek adományozható, akik a főváros érdekében kiemelkedő eredményességű, maradandó értékű, megbecsülést kiváltó tevékenységet végeztek. Ez a legmagasabb kitüntetés, amelyet a Fővárosi Közgyűlés közösségeknek és magánszemélyeknek is adományozhat.

Forrás: ELTE ÁJK