Régészeink az EAA virtuális nemzetközi konferenciáján

2020.09.24.
Régészeink az EAA virtuális nemzetközi konferenciáján
Közel másfél ezer előadással, nagy érdeklődés mellett zajlott az Európai Régészek Szövetsége első online éves találkozója. A járvány miatt idén elmaradt személyes budapesti találkozót a nemzetközi szervezet döntése alapján az ELTE 2022-ben megrendezheti.

Az Európai Régészek Szövetsége (European Association of Archaeologists/EAA) mintegy 2600 bejelentkezett résztvevővel 2020 augusztusában Budapesten rendezte volna meg XXVI. éves találkozóját az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Magyar Nemzeti Múzeum és a Várkapitányság Nonprofit Zrt. közös szervezésében. A COVID-19 vírus megjelenése és a pandémiás helyzet okozta korlátozások miatt azonban idén le kellett mondani a személyes találkozásról.. Ugyanakkor az EAA úgy döntött, hogy az élet nem állhat meg, a kutatási eredményeket meg kell osztani, és nagy igény van megvitatásukra is, így a virtuális térben tartották meg a találkozót.  

A konferencia az új formában is rendkívül sikeres volt – mintegy 170 szekcióban 1400 előadás hangzott el augusztus 24. és 30. között. A szervezők a Hopin platformot választották, amely egyidőben több tucat szekciót tudott kezelni több száz résztvevővel, lehetőséget adva arra is, hogy a munkába hallgatóként és hozzászólóként is be lehessen kapcsolódni. Az újszerű kezdeményezésben az ELTE Régészettudományi Intézet munkatársai is nagy számban vettek részt. A találkozó tudományos tartalmáért és színvonaláért felelős 11 tagú tudományos bizottság egyik tagja Rácz Zsófia egyetemi adjunktus, elnöke pedig Anders Alexandra tudományos főmunkatárs volt, aki a megnyitó ünnepségen is köszöntőt mondott.

Az Intézet munkatársai, Csippán Péter, Antony Borel, Füzesi AndrásMester Zsolt és Vida Tivadar egy-egy szekció előkészítéséért feleltek. Az ELTE-n folyó kutatások eredményeiről 20, zömében többszerzős előadás hangzott el, a szekciók elnöklését és levezetését Anders Alexandra és Rácz Zsófia mellett Bartus Dávid és Mester Zsolt vállalta. Külön örömöt jelentett, hogy MA- és PhD-hallgatók is részt vettek a konferencián.

A magyar régészet sikere is, hogy az éves konferencia keretében az EAA elnökévé választották Bánffy Esztert, a frankfurti Römisch-Germanische Komission igazgatóját, aki már két évtizede az ELTE Régészeti Doktori Programjának külső tagja.

A szekciók zökkenőmentes lebonyolítását folyamatosan segítették önkéntesek, közöttük Benes Anita és Joháczi Szilvia PhD-ösztöndíjas hallgatók; beszámolójukat a Régészettudományi Intézet blogján olvashatják. A rögzített előadások fölkerülnek az Európai Régészek Szövetsége Youtube csatornájára is, még inkább segítve a kutatási eredmények széles körben való terjesztését.

A Régészettudományi Intézet munkatársai remélik, hogy 2021-ben az ELTE-n személyesen is találkozhatnak a világ minden részéből összesereglett kutatótársaikkal, és megmutathatják elköteleződésüket a régészethez és az európai kulturális örökséghez.