Sikeres Open Science tréningnap és TORCH Fórum az ELTE-n
A tudományos ismeretek nyílt tudományon keresztüli terjesztésének előmozdítása a CHARM-EU Szövetség TORCH kutatási és innovációs projektjének egyik központi célkitűzése. A sikeres júniusi online tréningnapot követően október 26-án az ELTE rendezte a TORCH második Open Science napját immár hibrid formában. Az eseményen négy partnerintézmény hat szakértője tartott előadást, és hetven érdeklődő kapcsolódott be: negyvenen személyesen, harmincan online vettek részt.
A délelőtti szekcióban Kenneth Maussang és Sabine Avellaneda, a Montpellier-i Egyetem Adattudományi Intézetének munkatársai beszéltek a nyílt tudomány támogatásáról és egyetemük kutatási adatterének létrehozásáról. Előadásaikat interaktív workshop követte Felix Weijdema és Najoua Ryane, az Utrechti Egyetem könyvtárosainak vezetésével, akik a résztvevőkkel együtt tárták fel a nyílt tudomány alkalmazásának lehetőségeit a teljes kutatási munkafolyamatban és a mindennapokban.
A délután folyamán Niamh Brennan, a Trinity College Dublin könyvtárának kutatásinformatikai programvezetője az intézményben megvalósuló nyílt hozzáférésű publikálás támogatására összpontosított. Végül Faragó-Szilvási Tibor, az ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár kutatástámogató könyvtárosa több olyan eszközt mutatott be, amelyek segítségével könnyen választható licenc a „zöld” nyílt hozzáférésű publikációk és kutatási adatok közzétételéhez.
A rendezvényt követően a TORCH szakértői elkezdték összegyűjteni a résztvevők visszajelzéseit, hogy egy olyan képzési tervet dolgozzanak ki, amely a partneregyetemek gyakorlatainak szerves részévé válhat. A CHARM-EU Open Science tréningnapjainak összes előadása és anyaga elérhető a Szövetség honlapján.
A nyílt tudományos tréning kidolgozása egyike annak a hét pilottevékenységnek, amelyeket a CHARM-EU partneregyetemek munkatársai 2023 folyamán valósítanak meg. A tevékenységek célja a TORCH projekt keretében kidolgozott első közös K+I stratégiák finomhangolása és megvalósíthatóságuk tesztelése.
A pilotok és a TORCH projekt eredményeit a második nyílt tudományos napot megelőzően Budapesten megrendezett belső fórumon vitatták meg a partnerintézmények rektorhelyettesei és munkatársai. Mivel a TORCH 2023 decemberében véget ér, a partnerek a közös szakpolitikai ajánlásokat is megvitatták és egyeztettek a CHARM-EU-n belüli kutatási együttműködés jövőjéről. Hamar Imre, az ELTE nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettese úgy fogalmazott, hogy mindenképpen meg kell találni az együttműködés folytatásának módját