Speciális szükségletű hallgatók az ELTE-n
Speciális szükségletű hallgatónak leginkább a klasszikus fogyatékossággal élő hallgatót nevezzük, de ebbe a csoportba tartoznak a tanulási zavarban érintettek és a krónikus betegek is. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen kb. 400 főről van szó, ami a hazai egyetemek átlagát tekintve igen magas szám. Legnagyobb arányban egyetemünkön a tanulási zavarban érintett spaciális szükségletű ("diszes") hallgatók vannak, őket követik a látássérültek, majd az autizmusban érintettek, legkevesebb a mozgás- és hallássérült, valamint a beszédfogyatékos hallgató.
A kari megoszlást tekintve például a 2019-es őszi félévben 95-en a BTK-n tanultak, a TTK-n 65-en, a Bárczin 58-an, az IK-n 48-an, az ÁJK-n 34-en, a PPK-n 33-an, a TáTK-n 26-an, a TÓK-on 16-an, a GTI-n pedig 8-an voltak. Az arány általában mindenhol egy és három százalék között mozog, ebben a tekintetben a Bárczi vezet a maga 3%-ával. A gyógypedagógiai karon sokan akarnak segíteni, és az érintettek közül is nagyon sokan választják a segítő szakmát.
Az egyetemen 2015 szeptemberében alakult meg a Fogyatékosügyi Központ, ebből lett mára a SHÜTI (Speciális Hallgatói Ügyeket Támogató Iroda), korábban a kari fogyatékosügyi koordinátori rendszer látta el az ilyen jellegű feladatokat az egyetemen.
A kb. 400 regisztrált hallgatóból közel 300-an évente egyszer mindenképpen jelentkeznek az Irodánál.
Közülük kb. 100-an részesülnek rendszeres támogatásban, akár napi szintű segítségben – mondta Kovács Krisztina egyetemi fogyatékosügyi koordinátor, a SHÜTI irodavezetője.
Két csoport kér leginkább támogatást, az Asperger-szindrómás vagy autizmus spektrumzavarban érintett, illetve a látássérült hallgatók. A harmadik nagyobb csoport a mozgáskorlátozott hallgatóké. Bár a diszesek vannak a legtöbben, ők jelentkeznek legritkábban.
Fiatalok az együttműködést jelelik (Fotó forrása: www.piqsels.com)
Minden jelentkezőnek másféle segítségre van szüksége. A látássérülteknek legfontosabb a tananyag-adaptáció, az informatikai tanácsadás és segítségnyújtás, illetve az útvonaltanítás, hogy önállóan is közlekedni tudjanak az egyetemen. A hallássérültek leginkább a jelnyelvi tolmács biztosításában vagy jegyzetelésben kérnek segítséget. Tanulási tanácsadást főként a tanulási zavarban érintett hallgatók kérnek. Az Asperger-szindrómás hallgatóknak általában az ügyintézésben és szocializációs, kommunikációs képességük fejlesztésében tud az Iroda segíteni, hiszen nekik az okozza a legnagyobb nehézséget, hogyan kommunikáljanak hallgatótársaikkal, oktatóikkal.
A mozgáskorlátozottak számára alapvető a fizikai akadálymentesség. Az ELTE-n általában minden épület számukra is megközelíthető, de ez nincs így minden helyiséggel. Éppen ezért figyelnek a kari koordinátorok arra, hogy a mozgáskorlátozott hallgató óráit mindig az akadálymentesen megközelíthető termekbe helyezzék. Ebből a szempontból a Bárczi mintaadó, mert ott nemcsak a mozgáskorlátozott hallgatókra figyelnek, hanem a látássérült hallgatók számára is vannak vezetősávok és automata ajtók.
Azoknak, akik a nyomtatott információ szerzésében akadályozottak (legfőképpen a mozgáskorlátozottak és a látássérültek), kérhetnek tananyag-adaptációt. Az Irodában az eredetivel megegyező formájú könyveket állítanak elő nekik, amelyekben szövegesen leírják azt is, mi látható a képeken. Ezek a könyvek aztán bekerülnek az ELTE digitális tárába, ahonnan letölthetik a speciális szükségletű hallgatók.
A SHÜTI munkájába az ELTE bármely hallgatója bekapcsolódhat, akár önkéntes, akár fizetett segítőként.
A toborzási kérdőív jelenleg is elérhető minden hallgató számára, kitöltése során a hallgatók megmondhatják, heti hány órában, milyen napokon, milyen csoportnak szeretnének segíteni. Amikor sikerül összeegyeztetni a jelentkező személyi segítőket és azokat a hallgatókat, akik a segítséget igénylik, jön a felkészítés, speciálisan az adott hallgató igényeit tekintve.
A Speciális Hallgatói Ügyeket Támogató Iroda (SHÜTI) 2020. 10. 01-től visszaköltözik az ELTE BTK (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.) A épületébe, az alagsor 125-be. Telefonszámai és email-címei változatlanok. Továbbra is várják a speciális szükségletű hallgatókkal kapcsolatos megkereséseket. Megújított honlapjukon sok hasznos információ továbbra is elérhető.
Forrás: Jurátus