Startup kurzus ELTE-seknek

A legtöbb sikeres vállalkozási ötlet nem üzletemberek fejéből pattant ki, a legtöbb munkáltató pedig olyan munkatársakat vár, akik képesek innovatív ötleteket kidolgozni és megvalósítani. A kurzuson a hallgatók kipróbálhatják, milyen lenne, ha vállalkozást indítanának; megtudhatják, mit vár tőlük a piac. A műhelymunka ismereteket ad ahhoz is, hogyan lehet a későbbiekben alkalmazottként kamatoztatni az egyetemen megszerzett tudást. Az ismeretek elmélyítését csoportmunka segíti: a résztvevők az általuk kiválasztott témában építhetik fel saját virtuális vállalkozásukat, melyhez az üzleti világban sikeres, tapasztalt mentorokat kapnak segítségül.
A kurzus főbb témái:
- Bevezetés; Innováció és vállalkozás; Ötletek menedzselése és a szükséges vállalkozói kompetenciák; Ötletforrások: milyen problémákat lehet és érdemes megoldani?
- Innovatív ötlet; Brainstorming, „thinking out-of-the-box”; Mitől és mennyire jó egy ötlet?; Vállalkozói és innovatív ötletek értékelése;
- Vállalkozói csapat: mitől jó egy csapat?; Vezető- és csoportszerepek, együttműködés; A csapat ötlete: termék/szolgáltatás meghatározása, értékígéret; Business Model Canvas;
- Piacok és szegmensek: piac mérete, jellemzői, szegmentáció, vevők/felhasználók; Elérési csatornák, vevői kapcsolatok;
- Versenytársak, jövedelmezőség: versenytárselemzés; Pénzügyi tervezés;
- Üzleti modell; Üzleti kommunikáció: prezentációs tréning (pre-pitch);
- Az ötlet és az üzleti modell bemutatása (pitch), prezentáció.
A kurzusra a Neptun-rendszeren keresztül lehet jelentkezni a „Polányi: 8” kód alatt, időkerete heti két óra, két kredit értékben, a teljesítés feltétele rövid üzleti koncepció és prezentáció bemutatása. Az órákat a Bölcsészettudományi Karon Hammer Ferenc, az Informatikai Karon Tarcsi Ádám, a Társadalomtudományi Karon pedig Kun Zsuzsa tartja. Egyetemünkön a korábbi években több alkalommal és nagy sikerrel hidettek meg a stratupokhoz kapcsolódó workshopokat és rendezvényeket.