Szombathelyen tárgyalt az ír nagykövet

Együttműködési lehetőségekről tárgyalt az ELTE Savaria Egyetemi Központban Ragnar Almqvist (borítóképünkön), Írország magyarországi nagykövete. A diplomatát a szervező Angol Nyelv és Irodalom Tanszék vezetője, Marótiné Baróthy Judit és Lenkai Nóra rektori biztos fogadták, akik a megbeszélésen bemutatták a szombathelyi kampusz oktatási és kutatási programjait. "Az Ír Nagykövetségnek hosszú listája van a Szombathely és Dublin közötti kapcsolatok építéséről, a terveinkhez hozzá fogjuk adni az ELTE kampuszával kialakítandó együttműködéseket is" – mondta a nagykövet.
A hivatalos megbeszélést követően Ragnar Almqvist megnyitotta az egy évtizede elhunyt Seamus Heaney életéről és munkásságáról szóló roll-up kiállítást a C épület aulájában. A Nobel-díjas költő műveinek hatása a mai napig erős Írországban, a tárlat pedig egy olyan városban ünnepli munkásságát, amely aktív kapcsolatot ápol az ír kultúrával – mondta a három évtizedes szombathelyi Joyce-kultuszra utalva a diplomata. A megnyitón részt vett Horváth Soma, Szombathely kultúráért is felelős alpolgármestere is.
Szombathelyen 1993-ban rendeztek először nemzetközi Joyce-konferenciát, egy évvel később pedig az ELTE SEK jogelőd intézményének szervezésében útjára indult a ma már hagyománynak számító Bloomsday. Joyce világhírű regénye (Ulysses) főhősének apja, Rudolf Bloom a történet szerint ugyanis a megyeszékhelyen született, alakjában a kutatások szerint felismerhető Joyce egy hasonló nevű, a vasi városból származó ismerőse.
A program folytatásában a nagykövet Számítanak a szavak: az irodalom és diplomácia kapcsolata Írországban és az EU-ban címmel tartott előadást, majd bemutatták az ír ösztöndíjprogram lehetőségeit is.
A nagykövetség támogatásával létrejött kulturális nap vendégei Tóth Szilvia főiskolai tanársegéd vezetésével ír kulturális kvízjátékon vehettek részt, valamint meghallgathatták Kádár Judit egyetemi docens beszélgetését Ferencz Győző irodalomtörténésszel, az ELTE professor emeritusával, a magyarországi ír irodalomfordítás egyik meghatározó alakjával. A beszélgetésben szóba került a budapesti tanszék története, az ír irodalom és kultúra oktatásának helyzete, valamint a Ferencz Győző költészetében és tudományos munkájában felfedezhető ír irodalmi hatások.
A filmrajongók a 2015-ös Sundance filmfesztiválon bemutatott, három Oscar-jelölést begyűjtő ír-brit-kanadai filmdrámát, a Brooklynt nézhették meg eredeti nyelven, a vetítést elemző beszélgetés követte Remport Eglantina egyetemi adjunktussal, az Angol-Amerikai Intézet oktatójával. A programsorozatot a tradicionális ír zenét játszó Bran koncertje zárta.
Az Ír Kultúra Napjáról Kleinhappel Miklós készített fotógalériával bővített beszámolót, amely az ELTE SEK honlapján tekinthető meg.