Újabb fórumon mutatkozott be a vízhiányt enyhítő ELTE-s megoldás

Szeptember elején politikai és iparági döntéshozók, illetve ESG-menedzserek tanácskoztak a fenntarthatóság és a zöld megújulás legfontosabb kérdéseiről az 5. alkalommal megrendezett Sustainable World konferencián Budapesten. A tanácskozáson idén kitüntetett figyelmet kaptak a zöld agrárium és a vízbiztonság kérdései, mivel a klímaváltozás erősen érinti a vízgazdálkodást és az ivóvízellátást, a hatást pedig az emberi beavatkozások és a jelentős túltermelés is erősítik, így ezen a területen is szükség van a fenntarthatósági szempontok erősítésére.
Szkolnikovics-Simon Szilvia hidrogeológus, az ELTE Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék keretében működő Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra munkatársa a Zöld agrárium és vízbiztonság szekcióban Célzott felszínalatti vízutánpótlás mint természet alapú megoldás a vízhiány komplex kezelésére címmel mutatta be a Mádlné Szőnyi Judit vezetésével kidolgozott természetalapú MAR (Managed Aqiufer Recharge), vagyis célzott felszínalatti vízutánpótlási módszert. Az eljárás az ELTE szolgálati tanulmányaként NaBa-MAR (Nature Based MAR) néven bejegyzett innováció, ez a know-how adja az egy éve indult ELTE-s vezetésű multidiszciplináris program, a ClimEx-PE koncepcionális hátterét is.
A kutató hangsúlyozta, hogy csak komplex szemlélettel, a felszíni és felszínalatti módszerek esetleges kombinálásával találhatunk hathatós megoldást a problémára. Kiemelten fontos megoldás lehet a természet alapú MAR (Managed Aqiufer Recharge, avagy célzott felszínalatti vízutánpótlás) módszer alkalmazása, ahol a felszín alá történő vízpótlás a felszínalatti vízáramlások ismeretében történik, így térségi szinten is jelentős eredmények érhetők el.
Forrás: ELTE TTK