Újra Üzleti Ebédet rendeztek az ÁJK-n
Az ÁJK-s Lunch Talk kellemes körülmények között, oldott légkörben teszi lehetővé a a jogász szakma tájékozódását és a kapcsolatépítést ebédidőben: a diákok praktikus ismeretekhez jutnak sikeres gyakorló szakemberektől, a munkáltatóként bemutatkozó vendéglátók pedig ráláthatnak a szakma következő generációinak érdeklődésére a déli pihenő idején, falatozás közben.
Az immár harmadik "üzleti ebédet" 2021. okóber 6-án tartották A csocsóasztaltól a tárgyalóteremig címmel, és a résztvevők az ELTE Jessup csapatának elkötelezett támogatójaként is ismert, neves Hegymegi-Barakonyi és Társai – Baker&McKenzie Ügyvédi Iroda mindennapjaiba tekinthettek be.
A vendéglátó vendégek az Iroda különböző jogterületekre specializálódott csoportjaiból érkeztek, és eltérő szinteken tartanak karrierjükben: az ebéden megjelent Hegymegi-Barakonyi Zoltán, a budapesti iroda irodavezető partnere, Óváry-Papp Nóra ügyvéd, Budai Mihály Egon ügyvédjelölt, valamint Howe Anna paralegal, az ÁJK hallgatója.
Mint kiderült, az Iroda igazi kuriózumnak számít. Még 1949-ben Chicagóban alapította Russell Baker és John McKenzie újszerű szervezetként. A Baker ugyanis nem irodai hálózatként működik (azaz nem több ügyvédi iroda szerződéses kapcsolatával jött létre), hanem tulajdonosi közösségként végzi a dolgát. A tulajdonostársak globális és regionális közgyűléseken találkoznak, mostanság az online térben. A 46 országot lefedő szervezetben a 2000-es évek elején csupán 20-25% volt az észak-amerikai tagirodák aránya, és jelenlegi chairmanje is szingapúri származású hongkongi jogász – ami a Baker sokszínűségét, nemzetköziségét igazolja.
A diákokat leginkább az érdekelte, hogyan kell elképzelni egy vezető nemzetközi iroda működését, milyen elvek és alapértékek érvényesülnek a Baker McKenzie Ügyvédi Iroda mindennapjai során, illetve mit várnak el az oda jelentkezőtől, és mit várhat el a jelentkező az Irodától.
A mai, dinamikusan fejlődő világgal a jog alig képes lépést tartani – hangzott el az ebéden. Ráadásul gyorsan elavulnak jogi ismereteink is. Az Iroda úgy tartja, a problémára gyógyírt az innovatív gondolkodásmód jelent, ehhez pedig fontos, hogy ne csak jogászként tekintsenek magukra a szakma képviselői. A Baker véleménye szerint a mai fiatal generáció már nem a szaknyelvi tudásával tud kitűnni a jogi pályán, hanem azzal, ha valamilyen jogon kívüli ismerettel is rendelkezik az adott jogi probléma megoldásához. Így a felvételi beszélgetések során az Irodát is leginkább az érdekli, mire képes, mire hajlandó a felvételiző, akar-e tanulni, akár a jogon kívüli ismeretekre is szert tenni, illetve a folyamatos fejlődésre mint lehetőségre értékként tekint-e. A Baker mindenkor nyitott a fejlődést szolgáló új szempontokra és módszerekre, és ezeket hozzáadott értékekként beépíti működésébe.
Forrás: ELTE ÁJK / Jurátus
A fotókat Habulin Hanna Katinka készítette.