Esélyegyenlőség az ELTE-n

A Speciális Hallgatói Ügyeket Támogató Iroda (SHÜTI) célja, hogy az ELTE-n tanuló speciális szükségletű hallgatók esélyegyenlőségét biztosítsa, a leendő és a jelenlegi hallgatók számára megfelelő tájékoztatást nyújtson lehetőségeikről, és támogassa őket az egyetemi mindennapok során. E célból nemrég különleges videósorozatot készített, amellyel elsősorban az érintett középiskolásokat igyekszik segíteni a döntésben: a filmekben mentorok és mentoráltak beszélnek arról, hogy az érintettek hogyan küzdhetnek meg az egyetemi élet kihívásaival az ELTE-n évek óta sikeresen működő támogatási háló segítségével. A videókkal az Iroda az ELTE polgárainak figyelmét is szeretné felhívni speciális igényű társaikra, ezzel is elősegítve azok integrációját.
Honnan lehet tájékozódni az esélyegyenlőségi lehetőségekről? Milyen szolgáltatásokat lehet igénybe venni? Miről jó tudni azoknak, akik csak ezután kezdik majd meg tanulmányaikat az az ELTE-n? A segítség sokféle formában érkezhet: gyógypedagógus és pszichológus általi, dedikált foglalkozások során, a HÖK esélyegyenlőségi referensének támogatásával, valamint a kortárs segítők közreműködésével. A videósorozatban ezekről a tapasztalataikról mesélnek a látás-, hallás- és mozgássérült, valamint beszédfogyatékossággal és tanulási zavarral élő ELTE-s hallgatók.
Türelem, segítőkészség, nyitottság: ezek jellemzik a jó kortárs segítőt. A vállalkozó szellemű, elhivatott hallgatókból gyógypedagógusok révén és csoportos esetmegbeszélő órák segítségével válnak kortárs segítők, akik értő, szakképzett segítséget tudnak nyújtani társaik számára. A videósorozatban két hallgató is mesél arról, miért éri meg ez elvállalni ezt a feladatot. Bár mindketten számos kihívással is szembesültek az elmúlt évek során, abban egyetértenek: megéri belevágni akár csak egy félévre is, mert sok pozitív élménnyel jár.
A speciális igényű és kortárs segítő hallgatókkal készült videók itt tekinthetőek meg.