Prima Primissima Díjat kapott Kroó Norbert

A magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport tizenkét jeles képviselője vehetett át Prima Primissima Díjat 2011. december 2-án este a Művészetek Palotájában. A díjat tudomány kategóriában Kroó Norbert akadémikus, fizikus, kutatóprofesszor, az ELTE díszdoktora kapta.

Kroó 1958-ban szerzett diplomát az ELTE TTK-n, szakterülete a szilárdtestfizika, az optika és a neutronfizika. Kiemelkedő eredményeket ért el a lézerfizika területén. 18 évig a Magyar Tudományos Akadémia Szilárdtestfizikai Kutatóintézetének igazgatójaként, majd az Akadémia főtitkáraként és alelnökeként vált az intézmény meghatározó vezetőjévé. 200-nál több publikáció és 40 szabadalom fűződik nevéhez. Az Európai Fizikai Társaság alelnöke és elnöke volt, jelenleg az Eötvös Loránd Fizikai Társulat elnöke. Az Európai Tudományos Tanács tagja. 2008-ban megkapta a fizikus szakmán belüli legjelentősebb elismerést, a Willis E. Lamb-díjat. Az ELTE, amelynek 1980 óta címzetes egyetemi tanára, 2009-ben avatta díszdoktorává.

A Prima Primissima Alapítvány évről évre 30 jelöltet jutalmaz 10 kategóriában, ezenkívül minden évben gazdára talál egy közönségdíj is, így összesen 750 ezer eurót osztanak szét ezen az estén. A többi 2011-es díjazott: Fischer Iván, Mága Zoltán, Weiner Leó Zeneiskola és Zeneművészeti Szakközépiskola, Tordy Géza, Honvéd Együttes, Al Ghaui Hesna, Kaján Kalász Tibor, Csukás István, Vadász György, Kiss László, valamint Kiss Imre. A kategóriagyőztesek, azaz a Prima Primissima díjasok fejenként 50 ezer, a többi jelölt, vagyis a Prima díjasok 10-10 ezer eurót kapnak. A közönségdíjasnak járó 50 ezer eurót Csányi Sándor ajánlotta fel magánvagyonából. A díjat 2003-ban hárommilliárd forintból megalapító Demján Sándor nem vett részt sem a jelölés, sem a szavazás folyamatában. A végső döntést a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének kibővített elnöksége, valamint a kuratórium hozta meg titkos szavazással.

Prima Primissima

2011.12.05.