Polányi-díj Czakó Gábornak

Az MTA Fizikai-kémiai Bizottság és a Polányi Mihály Kuratórium a Kémiai Intézet munkatársának, a kutatóegyetemi projekt résztvevőjének, Czakó Gábornak ítélte az idei Fiatal Kutatói Polányi Mihály díjat. A díjat az MTA Kémiai Osztálya és a Fizikai-kémiai Bizottság ünnepi ülésén, 2012. március 13-án 14 órakor adják át az MTA Székház Kistermében. Az ülésen Czakó Gábor körülbelül negyvenöt perces előadást is tart.

A díjhoz kapcsolódó méltatás szerint Czakó Gábor vegyészt közel egy évtizedes tevékenysége a molekuláris kvantumkémia, az elméleti molekulaspektroszkópia és különösen az elméleti reakciódinamika területén nemzetközileg elismert kutatóvá tette. Módszerfejlesztési eredményeinek jelentős visszhangja volt a vonatkozó tématerületeken, kimagasló eredménye a Polányi-szabályok módosítására tett javaslata, melyet a Science magazin közölt 2011-ben.

A Polányi Mihály (1891–1976) fiziko-kémikusról elnevezett díjat a MTA Kémiai Tudományok Osztálya 1994 óta ítéli oda azoknak a kémikusoknak, akik Polányi Mihály kutatás eredményei nyomán haladva jelentős kutatási eredményeket értek el a kémiai tudományok különböző területein.

A díjat története során az ELTE TTK Kémiai Intézetének több kutatója és (volt) doktorandusza elnyerte, tavaly a projektben szintén résztvevő Turányi Tamást tüntették ki a rangos elismeréssel.

ELTE Kutatóegyetem

2012.02.23.