Megérkezett a Baulch-adattár az ELTE Kémiai Intézetébe

A Leedsi Egyetemen Don Baulch professzor és munkatársai 1960 és 2000 között a légkörkémiai és égéskémiai reakciókinetika területén megjelent cikkekből teljes gyűjteményt állítottak össze. A Baulch-féle cikkgyűjtemény 20 ezer cikket és kutatási jelentést tartalmaz. A gyűjteményt május elejétől az ELTE Kémiai Intézete kezeli.

A gyűjtemény katalógusa többféle szempont szerinti keresést tesz lehetővé. A cikkgyűjtemény volt az alapja annak a több mint 20 légkörkémiai és égéskémiai összefoglaló cikknek, amelyeket a Baulch professzor által szervezett nemzetközi munkacsoportok állítottak össze és amelyekben részletesen tárgyalták az egyes mérési eredmények megbízhatóságát a légkörkémia és az égéskémia számos szakterületén.

Az adattár kicsomagolás előtt a Reakciókinetikai Laboratórium munkatársaival

Baulch professzor nyugdíjba vonulása után a Leedsi Egyetem nem kívánta tovább fenntartani az adattárat, és Michael J. Pilling professzor (Leeds), az ELTE díszdoktora közbenjárására az ELTE Kémiai Intézete átvehette azt. A cikkgyűjtemény számos, ma már nehezen megszerezhető közleményt tartalmaz. Az adattárat elsősorban a Reakciókinetikai Laboratórium munkatársai fogják használni, de természetesen hozzáférhető a légkörkémiai és égéskémiai reakciókinetika területén dolgozó hazai és külföldi kutatók számára is.

Az egy tonna tömegű, 43 dobozba csomagolt adattár 2012. május 2-án érkezett az ELTE-re. Az adattár segíti a kutatóegyetemi TÁMOP-pályázat „Reakciókinetikai szimulációk nagyméretű reakciómechanizmusokkal gyorsan és pontosan” alprogram végrehajtását. Michael J. Pilling professzor a kutatóegyetemi pályázat támogatásával 2011 és 2012 áprilisában töltött egy-egy hetet Budapesten. Az adattár átadását tavalyi látogatásakor ajánlotta fel az ELTE-nek.

ELTE Kutatóegyetem

2012.05.15.